Kashmir, 6 të vdekur nga stuhia e borës në pjesën indiane të rajonit

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën në fatkeqësitë e shkaktuar nga stuhia e borës në rajonin e Himalajeve të Kashmirit, njoftuan zyrtarët, raporton Anadolu Agency (AA). 

Mediat lokale theksojnë se kanë humbur jetën dhe dy ushtarë që ishin në një automobil i cili ra në humnerë për shkak të rreshjeve të dendura dhe uljes së shikueshmërisë në rajonin Kupvara. 

Reshjet e mëdha të borës në këtë rajon kanë bllokuar rrugët dhe ka dëmtuar largpërçuesit, si dhe ka shkaktuar anulimin e 11 fluturimeve për Srinagar dhe Leh. 

Një punonjës lokal i kompanisë së energjetike është rrëzuar nga shtylla për furnizim me energji elektrike dhe humbi jetën në Srinagar, kryeqytetin e rajonit. 

Sipas paralajmërimeve të meteorologëve, reshje të mëdha të shiut dhe borës do të vazhdojnë deri të premten në mëngjes.