“Gjaku na thërret, të djegim shqiptarin”

Nën masa të forta sigurie është zhvilluar ceremonia mortore e homogjenit, Kostandinos Kacifa, Pavarësisht masave të marra nga policia greke dhe ajo shqiptare, kjo ceremoni është kthyer thuajse në një veprimtari ekstremiste anti-shqiptare.

Ashtu siç parashikohej varrimi i 35-vjeçarit ka mbledhur veç miqve dhe familjarëve edhe ekstremistë të Agimit të Artë pavarësisht përpjekjeve të policisë për t’i ndalur në kufi. Qindra flamur grek, asnjë shqiptar dhe thirrje nacionaliste gjatë gjithë kohës janë vënë re nga turma e të pranishmëve. Kori më i rëndë ishte ai “Gjaku na thërret, të djegim shqiptarin”.

Ndërkohë ne flamurin e madh grek shkruhej “Bularati është Greqi”. Në krye të kortezhit ishte ekstremisti i njohur Karathanos. 35-vjeçari Kaçifas u vra nga forcat speciale të RENEA më 28 Tetor në fshatin Bularat, pasi qëlloi me automatik në drejtim të efektivëve të policisë dhe refuzoi thirrjet për dorëzim.

Ministria e Jashtme greke dhe ajo e Mbrojtjes, para ceremonisë së varrimit, i bënë thirrje qytetarëve grekë që kishin shkuar në Gjirokastër për vetëpërmbajtje.

SHPËRNDAJE