Formacioni i dekadës në Serie A

Niveli elitar i futbollit italian viteve të fundit ka qenë pak i mërzitshëm.

Është Juventus që ka sunduar në Serie A, duke fituar tetë tituj radhazi.

Kjo edhe është arsyeja pse formacioni i dakadës dominohet nga lojtarët e Juventusit.

Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci, Alex Sandro, Andrea Pirlo dhe Gonzalo Higuain janë pjesë e formacionit të dekadës.

Lojtarë si Higuain dhe Pirlo kanë qenë pjesë edhe e skuadrave të tjera, por lavdinë kanë arritur te Juventus.

Formacioni i dekadës në Serie A: