City me triumf komod, Napoli rrëmben pikët e para

Manchester City ka arkëtuar pikë të plota edhe në xhiron e dytë të fazës grupore të Ligës së Kampionëve.

Të zgjedhurit e Pep Guardiolas fituan me rezultat 2-0 kundër Shakhtar Donetskut në Emirates Stadium.

Pas një gjysme të parë pa gola, rezultati u zhbllokua me të filluar pjesa e dytë. Kevin de Bruyne shënoi një gol të bukur në minutën e 48-të.

Gol shumë i bukur nga De Bruyne (Twitter/Manchester City)
Sergio Aguero e pati rastin ta dyfishonte epërsinë, mirëpo dështoi të ishte i saktë nga pika e bardhë (72’). Sidoqoftë, në fund të ndeshjes, anglezët shënuan me anë të Raheem Sterling (90′).

Pas dy xhirove të para, Manchester City kryeson Grupin F me gjashtë pikë.

Në ndeshjen tjetër të Grupit F, Napoli ka fituar me rezultat 3-1 kundër Feyenoordit në San Paolo.

Lorenzo Insigne e zhbllokoi rezultatin në minutën e shtatë dhe ky ishte goli i vetëm i pjesës së parë. Me të filluar pjesa e dytë (49’), Dries Mertens e dyfishoi epërsinë e nikoqirëve.

Lorenzo Insigne festoi me fanellën e Arek Milik duke e mbështetur bashkëlojtarin e lënduar (Twitter/Squawka)
Jens Toornstra e pati mundësinë ta ngushtonte rezultatin, mirëpo dështoi të realizojë nga pika e bardhë në minutën e 68-të.

Menjëherë pas, Jose Callejon shënoi edhe golin e tretë të vendasve që i jepte fund dyshimin për fituesin. Sofyan Amrabat e shënoi golin e nderit për skuadrën mysafire (90’).

Këto ishin tri pikët e para të Napolit, duke qenë se ndeshjen e parë e humbi nga Shakhtar Donetsku (2-1) që ka po aq pikë sa ekipi që luan në Serie A.