Meta: Shqipëria dhe Kosova nuk mund të ekzistojnë pa shqiptarë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka thënë se objektivi i Shqipërisë dhe Kosovës duhet të jetë krijimi u mundësive për të rinjtë...

RENEA arreston njërin ndër më të rrezikshmit e Vlorës

Mëngjesin e sotëm, një skenar Hollywood-ian filmash aksion u zhvillua në qytetin e Vlorës. 47-vjeçari Xhevahir Jonuzi, i dënuar...

Shqiptarët e Luginës synojnë katër deputetë në parlamentin serb

Katër subjekte politike shqiptare të komunave: Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë në Serbi, që njihet si Lugina e Preshevës, janë marrë vesh që...

Pushoi çështjen ndaj Bashës – Gjykata: Nuk ekziston fakti penal

Zbardhet vendimi i gjykatës së Tiranës që pushoi procesin për falsifikim ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha, ish-sekretari të përgjithshëm të PD,...

Negociatat për Shqipërinë, Merkel: Do i diskutojmë që në muajin Mars

Kancelarja gjermane, Angela Merkel zhvilloi një takim në Berlin me homologun kroat, Andrej Plenkoviç. Në koferencën të përbashkët për shtyp, Merkel ritheksoi mbështetjen...

“Lugina e Bashkuar”, shqiptarët e Preshevës firmosin marrëveshjen në Tiranë: Me një listë në...

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti në një takim, në Tiranë, përfaqësuesit politikë të Luginës së...

Shqipëri: 46 mijë qytetarë ikin në një vit, përfshirë infermierë, mësues dhe inxhinierë

INSTAT-i publikoi së fundmi të dhëna, që tregojnë se nga vendi po largohen mesatarisht në një vit gati 46 mijë persona. Veç të...

Mjekët alarmojnë: Në Shqipëri po qarkullojnë dy lloje virusesh

Rritet numri i rasteve, të personave të prekur nga virusi i gripit në Shqipëri. Sipas raportimeve që vijnë nga...

Alarmi nga OKB, popullsia e Shqipërisë do të zbresë në 512 mijë banorë

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), në projeksionet e saj për popullsinë shqiptare ka rishikuar në ulje me 30-40% pritshmëritë se sa...

DW: Shtohen shpresat e Shqipërisë për fillimin e negociatave

Komisioni Europian pohon se nuk do të ketë rregulla të reja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shtohet shpresat për hapjen e...