UNICEF: 28 milionë fëmijë i kanë braktisur shtëpitë për shkak të konflikteve

Fondi Emergjent Ndërkombëtar i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka deklaruar se në nivel botëror, 28 milionë fëmijë janë detyruar t’i braktisin...

Arabia Saudite dhe Rusia diskutojnë ‘ngrirjen’ e prodhimit të naftës

Dy prodhuesit më të mëdhenj të naftës, Arabia Saudite dhe Rusia kanë filluar bisedimet për të aritur marrëveshje për kufizimin e prodhimit të naftës,...

Merkel thotë se do të përpiqet të rifitojë besimin e humbur

Rezultatet e zgjedhjeve në landin e Meklenburg-Forpomerani-së ishin një shuplakë e rëndë për Angela Merkel-in, por kancelarja duket se nuk ka ndërmend të dorëzohet....

Banorët e Gazës apel deri te Obama për të ndalur shkatërrimin e bizneseve të...

Pronarët e fabrikave palestineze në Rripin e Gazës kanë apeluar deri tek presidenti amerikan Barack Obama që të ndërhyn në parandalimin e kolapsit të...

Siri, 4 shpërthime në zonat e qeverisë, të paktën 40 të vrarë

40 persona janë vrarë në katër shpërthime në zonat e mbajtura nga qeveria në Siri dhe në një qytet të dominuar nga forcat kurde,...

Shembet parkingu në Izrael, dy të vdekur dhjetëra nën rrënoja

Shembja e një parkingu automjetesh në ndërtim e sipër në Tel Aviv të Izraelit ka shkaktuar alarm dhe ndërmarrjen e një operacioni të gjerë...

Turqia do të shpenzojë 21 miliardë dollarë për zhvillimin e rajoneve lindore

ë katër vitet e ardhshme Turqia do të shpenzojë 62 miliardë lira turke (rreth 21 miliardë dollarë) në provincat e saj në lindje dhe...

Pajisje elektrike nga Turqia për familjet e përmbytura në Hasanbeg

Donacion i pajisjeve elektrike nga Turqia sot do t’u dorëzohet amvisërive të përfshira nga përmbytjet në fshatin Hasanbeg. Siç u bë e ditur, donacionin do ta...

Turqi, vriten dy ushtarë gjatë përleshjeve me terroristët e PKK-së

Së paku dy ushtarë në Turqi kanë vdekur gjatë një operacioni antiterrorist të forcave turke të sigurisë kundër organizatës terroriste PKK në qarkun Çukurca...

Aeroportin Ataturk me Rekord të ri

Aeroporti Ataturk në Stamboll ka regjistruar rekord të ri me 1.454 ulje-ngritje të realizuara në komunikacionin ajror, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave të...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
174AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Ambasadorja turke ka marrë lëndime të rënda në aksident trafiku

Mjeku kujdestar tregon gjendjen shëndetësore të ambasadores turke. Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç, është përfshirë sot në një aksident të rëndë në rrugën...

Francë, miratohet definicioni i ri mbi kilogramin

Sistemi ndërkombëtar i matjes ka pësuar një ndryshim me një ridefinim të kilogramit dhe njësive tjera elementare, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një takim të...

Turqi, burgim i përjetshëm për autorët e sulmit në Aeroportin Ataturk

Gjykata e Stambollit dënoi gjashtë persona me burgim të përjetshëm për sulmin terrorist të vitit 2016 në Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk të Stambollit, raporton Anadolu...

“Si e morët vendimin për ta shitur Ronaldon për 100 mln euro”

Andre Villas-Boas është shprehur i befasuar me vendimin e Real Madridit për shitjen e Cristiano Ronaldos në afatin e fundit kalimtar. Portugezi i dha fund...

Barcelona rifillon bisedimet me Jordi Alba

Barcelona ka nisur kontaktet e para me mbrojtësin Jordi Alba. Këto bisedime po bëhen në mënyrë që të arrihet një marrëveshje që zgjatë qëndrimin e...

Tre të vdekur dhe katër të lënduar në aksidentin ku përfshihet eskorta e ambasadores...

Tre persona kanë ndërruar jetë dhe katër person janë lënduar në aksidentin ku është përfshirë edhe eskorta e ambasadores turke në Kosovë, Kivilcim Kiliç. Lajmin...

Ekstradimi i liderit të FETO-s sërish në fokus

Ekstradimi i Fetullah Gülenit, kreu i Organizatës Terroriste FETO, nga SHBA në Turqi, sërish ka ardhur në qendër të vëmendjes pas një pretendimi në...