Bilanci i shpërthimeve në Stamboll: 29 të vrarë, 166 të plagosur

0
Sulmet e mbrëmshme në Stamboll kanë shkaktuar 29 viktima, kurse 166 persona janë plagosur. “29 persona u vranë, kryesisht policë, kurse 166 u plagosën në...

New York, zhduket studentja muslimane që u sulmua në metro

0
Adoleshentja muslimane e cila ishte viktimë e një sulmi të urrejtjes më herët gjatë këtij muaji në metro të qytetit është zhdukur prej dy...

Xhamitë në SHBA marrin mesazhe kërcënuese

0
Xhamitë në Kaliforni, Ohiao dhe disa shtete të tjera të SHBA-së kanë raportuar se kanë marrë mesazhe që kërkojnë nga myslimanët të largohen nga...

Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi

0
Atmosfera festive në Luginë të Preshevës, edhe përkundër pengesave nga shteti serb, nuk ka munguar ditën e sotme për nder të 28 Nëntorit, Ditës...

UNICEF: Gjysmë milioni fëmijë të bllokuar në Siri

0
Për shkak të vazhdimit të luftimeve në gjithë Sirinë, numri i fëmijëve që jetojnë nën rrethim ka arritur në afro 500 mijë, ka njoftuar...

Festa e ndaluar në Luginë

0
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t’i dënojnë shqiptarët në Luginë të Preshevës për ngritjen e flamurit kombëtar. Festa e Flamurit në të tria komunat e...

Tuzi përfundimisht bëhet komunë

0
Hyrja e koalicionit shqiptar “Shqiptarët e vendosur” në kabinetin e mandatarit për formimin e qeverisë së re të Malit të Zi, është përmbyllur me...

Heroi kombëtar Adem Jashari jeton në memorien e qytetarëve të Stambollit

0
Parku "Dëshmori Kosovar, Adem Jashari" në lagjen Çamlık të Pendik-ut është padyshim një nga vendet më të frekuentuar nga banorët e zonës. Ndërsa në zonën...

Gjermania pro vazhdimit të marrëveshjes Turqi-BE për refugjatët

0
Ndihmë zëdhënësi i qeverisë gjermane, Ulrike Demmer, ka thënë se respektimi dhe vazhdimi i marrëveshjes Turqi-Be për refugjatët, është në të mirën e...

PE rekomandon pezullimin e përkohshëm të negociatave BE-Turqi

0
Parlamenti Evropian (PE) miratoi projektrezolutën e cila rekomandon ngrirjen e përkohshme të negociatave mes Turqisë dhe Bashkimit Evropian (BE) dhe e cila nuk ka...