Protestat në Bagdad, shënohen viktima të tjera

Forcat e sigurisë irakiane kanë hapur zjarr ndaj protestuesve në Bagdad, duke vrarë të paktën pesë persona. Mijëra njerëz...

Në Dresdenin e Pegida-s, “gjendje të jashtëzakonshme nga nazizmi”. Pse?

Dresden, kryeqyteti i Saksonisë, është konsideruar prej kohësh një bastion i së djathtës ekstreme. Lëvizja antislamiste Pegida u themelua pikërisht aty.

65 vite nga lufta për pavarësi, Algjeria ende pret që Franca të kërkojë falje

Kanë kaluar 65 vjet që kur Algjeria nisi luftën për pavarësi për t'i dhënë fund kolonisë 132-vjeçare franceze, ndërkohë që algjerianët ende...

Edhe një rast tjetër: Gjenden 41 migrantë në një kamion frigorifer

Policia greke ka gjetur në një kamion frigorifer 41 migrantë. Ata janë kapur në autostradën në veri të vendit, shkruan tch.

Gazetarja greke: Kur pash përsosmërinë e kampeve të refugjatëve në Turqi, më erdhi turp...

Në një artikull ku vlerëson kampet e refugjatëve në vendin e saj dhe në Turqi, Spyropoulou, korrespondente e së përditshmes gjermane “Bild”...

SHBA ndërton dy baza të reja në rajonin e pasur me naftë në Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë nisur punimet për vendosjen e dy bazave të reja në provincën e pasur me naftë...

BE thirrje Izraelit t’i japë fund vendbanimeve ilegale në Bregun Perëndimor

Bashkimi Evropian (BE) sot i bëri thirrje Izraelit t'i japë fund të gjitha vendbanimeve të paligjshme në Bregun Perëndimor të okupuar, raporton...

Trump do të ndërpresë fondet për zjarret në Kaliforni:Çdo vit e njëjta gjë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi se do të ndërpresë fondet federale për zjarret në Kaliforni. Përmes...

40 vite nga pushtimi i ambasadës amerikane dhe krizës së pengjeve në Iran

Irani shënon sot 40-vjetorin e pushtimit të ambasadës amerikane në Teheran dhe të krizës pasuese me pengje, që ka zgjatur 444 ditë.

Turqia: organizatat ndërkombëtare, larg vendosjes së paqes

Kryetari i Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë, Mustafa Şentop, tha se pothuajse të gjitha organizatat ndërkombëtare janë larg vendosjes së paqes...