Portikët otomanë – “Gjerdani i Qabesë” sërish në Mekë

Shumica e portikëve otomanë, që janë zbërthyer në vitin 2012 për të zgjeruar hapësirën e tavafit, janë restauruar dhe rivendosur 20 m më prapa...

‘Nuk asnjë dallim mes terroristëve të FETO-s, PKK-së dhe ISIS-it

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi sot në Ankara se nuk asnjë dallim mes organizatave terroriste PKK, FETO dhe DAESH, raporton Anadolu...

Forcat ruse sulme në Halep, 28 të vdekur

Si pasojë e një sulmi të avionëve rusë në Sukkeri i cili ndodhet në veri të Halepit dhe që kontrollohet nga opozitarët, të paktën...

Gaza, mbërrin delegacioni turk për shpërndarjen e ndihmave humanitare

Në Gaza ka mbërritur delegacioni turk i cili do të mundësojë shpërndarjen e ndihmave humanitare nga Turqia për personat në nevojë. Ndihmat janë dërguar...

Bëhen përgatitjet e fundit në Mina për kryerjen e Haxhit

Mijëra besimtarë vijojnë të shkojnë drejt vendeve të shenjta për kryerjen e Haxhit, raporton Anadolu Agency (AA). Në vendet Mina dhe vendin e gjuajtjes së...

Kinë, përfundon takimi Erdoğan-Putin, presidenti turk nesër takohet me Obamën

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan dhe ai rus Vladimir Putin, pas dy orësh, përfunduan takimin e tyre bilateral në Kinë, i cili ishte i...

Sulm islamofobik ndaj një xhamie në Stockholm

Në derën e xhamisë Stockholm e cila është një nga xhamitë më të vjetra dhe më të mëdha në kryeqytet ishte shkruar me bojë...

Pas tetë muajsh, fluturimi i parë charter nga Rusia në Turqi

Avioni Boeing 767 i aviokompanisë Royal Flight fluturon nga Moska për në Antalia. Pasi të aterojë avioni në aeroportin në Antalia do të organizohet...

Austri, gjobë shoferit, reagoi kundër mbështetësve të PKK-së

Policia austriake ka gjobitur shoferin e taksisë me origjinë turke Bilal Adalı me 710 euro gjobë, menjëherë pasi ai ka reaguar kundër disa mbështetësve...

Izraeli mbyll një radio palestineze dhe arreston 5 gazetarë

Sipas burimeve lokale forcat ushtarake izraelite kanë mbyllur radion "Sanabel" në afat prej 3 muajsh dhe në mesin e të burgorurve gjendet edhe drejtori...