Festa e ndaluar në Luginë

0
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t’i dënojnë shqiptarët në Luginë të Preshevës për ngritjen e flamurit kombëtar. Festa e Flamurit në të tria komunat e...

Tuzi përfundimisht bëhet komunë

0
Hyrja e koalicionit shqiptar “Shqiptarët e vendosur” në kabinetin e mandatarit për formimin e qeverisë së re të Malit të Zi, është përmbyllur me...

Heroi kombëtar Adem Jashari jeton në memorien e qytetarëve të Stambollit

0
Parku "Dëshmori Kosovar, Adem Jashari" në lagjen Çamlık të Pendik-ut është padyshim një nga vendet më të frekuentuar nga banorët e zonës. Ndërsa në zonën...

Gjermania pro vazhdimit të marrëveshjes Turqi-BE për refugjatët

0
Ndihmë zëdhënësi i qeverisë gjermane, Ulrike Demmer, ka thënë se respektimi dhe vazhdimi i marrëveshjes Turqi-Be për refugjatët, është në të mirën e...

PE rekomandon pezullimin e përkohshëm të negociatave BE-Turqi

0
Parlamenti Evropian (PE) miratoi projektrezolutën e cila rekomandon ngrirjen e përkohshme të negociatave mes Turqisë dhe Bashkimit Evropian (BE) dhe e cila nuk ka...

Tërheqja e ankesës i mundëson Izraelit të procedojë me ligjin për ezanin

0
Ligji i cili parasheh ndalimin e përdorimit të autoparlantëve gjatë thirrjes për lutjen e muslimanëve në xhami (Ezan) javën e ardhshme mund të kalojë...

Davutoglu: Pa ndërhyrjen e NATO-s, Kosova do të bëhej si Aleppo

0
Kosova dhe Bosnja e Hercegoveina do të ishin si qyteti sirian Aleppo, nëse nuk do të ndërhynte e NATO-ja, tha sot ish-kryeministri turk, Ahmet...

Erdogan: ISIS-i më shumë dëmton islamin dhe muslimanët

0
Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan mbajti fjalim në seancën e përbashkët të Kuvendit Kombëtar dhe Senatit që u zhvillua në Parlamentin e...

Xhamitë e shembura në Gaza i ndërtoi Turqia

0
Fondacioni i Çështjeve Fetare të Turqisë (TDV) pasi kaloi në veprim për ndërtimin e xhamive të shembura për shkak të sulmeve izraelite në Gaza...

Gjermanët: Shqiptarët, të vetmit ku Putin s’mund të shtrijë ndikimin e tij

0
Pak ditë më parë, Der Standard e Austrisë shkruante se në Ballkan vetëm Shqipëria dhe Kosova janë orientuar pro perëndimit.E këtij mendimi është edhe...

Artikujt e fundit