Vritet në një sulm të armatosur një grua e mbuluar në Francë

PARIS: Një person i pa identifikuar ka vrarë një grua të mbuluar muslimane e cila po kalonte me automjetin e saj në rrugën Candale raporton...

SHBA: Sulmi ndaj autokolonës së ndihmave është një krim lufte

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, duke theksuar se përgjegjësit për situatën në Siri janë Rusia dhe regjimi i Asadit tha se "Goditja...

Thirrje BE-së që të dënojë dhe të marrë masa urgjente për Islamofobinë

Shoqëria Civile ka kërkuar nga Bashkimi Evropian (BE) të njohë si racizëm dhe të dënojë Islamofobinë, raporton Anadolu Agency (AA). Rrjeti i Luftës kundër...

Egjipt, fundoset anija me 600 emigrant

Kreu i qarkut Mutubis pranë qytetit Kefr esh-Shejh, Ali Abdussettar, në një deklaratë për agjencinë zyrtare të lajmeve të Egjiptit, u shpreh se në...

Avionët rus bombardojnë konvojin e ndihmave turke në Siri

12 persona kanë humbur jetën si pasojë e nje sulmi ajror në rajonin Urum el-Kubra që ndodhet nën kontrollin e opozitarëve. Në mesin e...

Erdoğan: Ky atdhe është amanet i dëshmorëve dhe veteranëve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në një mesazh të publikuar me rastin e 19 shtatorit, Ditës së Veteranëve ka theksuar se perceptimi për...

Shpërthim në Nju Jork, 29 të lënduar

Të paktën 29 persona janë plagosur në një shpërthim në lagjen Chelsea të New York City, thonë zyrtarët. Shkaku i shpërthimit që ndodhi të shtunën...

Liderët shqiptarë të Malit të Zi, me letër publike kërkojnë përkrahje prej liderëve të...

Tre subjektet më të mëdha politike në Mal të Zi, të cilat ditë më parë janë bashkuar në një koalicion parazgjedhor për të mos...

Erdoğan: Për dënimin me vdekje nuk vendos BE-ja por populli dhe Parlamenti turk

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan sot në Stamboll deklaroi se në udhëtimin si AK Parti që nga periudha e vitit 2002 dhe në përpjekjet...

Haxhinjtë kryejnë ritualin e “gjuajtjes së shejtanit me gurë”

Besimtarët muslimanë të cilët ndodhen në vendet e shenjta për të pëmbushur obligimin e haxhit, në ditën e dytë të Kurban Bajramit vazhdojnë të...