Tarik Ramadan e fiton lirinë

Dijetari i njohur bashkëkohor Tarik Ramadan është liruar nga burgu nga policia franceze. Ai siguroi lirinë me kusht pas seancës së Gjykatës së Lartë të...

Ministër për Sigurinë Informatike në Japoni, por s’ka prekur asnjëherë një kompjuter

Yoshitaka Sakurada është 68 vjeç, jeton në Japoni dhe ka pohuar se nuk ka përdorur asnjëherë një kompjuter. Deri këtu nuk ka asgjë për t’u...

Kryeministrja e Serbisë jo realiste, thotë se në Srebrenicë nuk ka pasur gjenocid

Masakra e Srebrenicës në 1995 ishte “një krim i shëmtuar, ishte një krim lufte”, tha Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç në edicionin e kësaj...

Gjermani – Rreth 40 të plagosur nga përplasja e dy autobusëve

Rreth 40 persona, ku shumica fëmijë, u plagosën sot gjatë një përplasje mes dy autobusësh në rajonin gjerman të Bavarisë, njoftoi policia lokale. “Mes viktimave,...

Britani, kërkohet votë mosbesimi për kryeministren May

Deputeti i Partisë Konservatore në Britani, Jacob Rees-Mogg, ka kërkuar votë mosbesimi për kryeministren e vendit, Theresa May, raporton Anadolu Agency (AA). Rees-Mogg ka aplikuar...

“Tërmet” në qeverinë britanike, japin dorëheqjen katër ministra

Janë katër ministrat që kanë dhënë dorëheqjen nga qeveria e kryeministres britanike Tereza Mej, pas prezantimit të marrëveshjes me Bashkimin Europian për Brexit. Ministri...

Katastrofa në Kaliforni, vijojnë kërkimet për rreth 130 persona të zhdukur

Vatrat masive të zjarrit kanë shkaktuar të paktën 59 të vdekur në Kaliforni, ndërkohë autoritetet janë përqendruar për gjetjen e rreth 130 personave që...

“Një ushtri evropiane nuk mund të jetë një alternativë ndaj NATO-s”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me dëshirën e Bashkimit Evropian (BE) për të krijuar një “ushtri”, tha se një ushtri...

Prokuroria suadite kërkon dënim me vdekje për 5 persona për vrasjen e Khashoggit

 Kryeprokuroria e Arabisë Saudite njoftoi se ka kërkuar dënim me vdekje për 5 persona në lidhje me vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Në deklaratën e...

Marrëveshja me BE, sekretari i Brexit jep dorëheqjen

Sekretari i Brexit i Britanisë së Madhe, Dominic Raab ka dhënë dorëheqjen. Ai bëri të ditur lajmin me anë të një postimi në Twitter. "Sot kam...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
174AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Në fundjavë mot i ftohtë, të dielën në mbrëmje priten edhe reshje bore

Ditëve të fundjavës masat e ftohta ajrore nga verilindja e kontinentit do të vazhdojnë të depërtojnë mbi rajon duke sjellë mot më të ftohtë...

Ambasadorja turke me katër brinjë të thyera, pritet të niset për shërim në Turqi

Ambasadorja turke në Kosovë, Kivilcim Kiliç ka katër brinjë të thyera. Këtë e ka konfirmuar edhe mjeku kujdestar, Avdush Bajgora. “Ambasadoren e kam pranuar unë si...

Ambasadorja turke ka marrë lëndime të rënda në aksident trafiku

Mjeku kujdestar tregon gjendjen shëndetësore të ambasadores turke. Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç, është përfshirë sot në një aksident të rëndë në rrugën...

Francë, miratohet definicioni i ri mbi kilogramin

Sistemi ndërkombëtar i matjes ka pësuar një ndryshim me një ridefinim të kilogramit dhe njësive tjera elementare, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një takim të...

Turqi, burgim i përjetshëm për autorët e sulmit në Aeroportin Ataturk

Gjykata e Stambollit dënoi gjashtë persona me burgim të përjetshëm për sulmin terrorist të vitit 2016 në Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk të Stambollit, raporton Anadolu...

“Si e morët vendimin për ta shitur Ronaldon për 100 mln euro”

Andre Villas-Boas është shprehur i befasuar me vendimin e Real Madridit për shitjen e Cristiano Ronaldos në afatin e fundit kalimtar. Portugezi i dha fund...

Barcelona rifillon bisedimet me Jordi Alba

Barcelona ka nisur kontaktet e para me mbrojtësin Jordi Alba. Këto bisedime po bëhen në mënyrë që të arrihet një marrëveshje që zgjatë qëndrimin e...