Irak, vazhdon të digjet kompleksi i squfurit i cili përhap tym helmues në Mosul

0
Që prej 8 ditësh vazhdojnë përpjekjet për të shuar zjarrin në kompleksin (fabrikën) e squfurit Mishrak në jug të Mosulit të cilit i është...

Regjimi sirian bombardon një shkollë, të paktën 35 të vrarë, 22 nxënës e 6...

0
Zyrtarët të cilët publikuan emrat e të vdekurve, thanë se 22 nga viktimat janë fëmijë, ndërsa gjashtë të tjerë mësimdhënës. Sipas informacioneve të siguruara nga...

Gjermani – Rritje rekord e ksenofobisë dhe e krimeve të urrejtjes

0
Sipas një lajmi të gazetës “Passauer Neue Presse”, e cila i referohet një raporti qeveritar, sulmet me bazë urrejtjen racore, fetare dhe ideologjike në...

Francë, rreth 200 të mitur të pashoqëruar kaluan natën në “Xhungël”

0
Pavarësisht vendimit të autoriteteve franceze për të zhvendosr refugjatët nga kampi “Xhungël” në Kalais përsëri aty ndodhen qindra emigrant, raportojnë gazetarët e BBC nga...

Mesxhidi në Kanada objekt i sulmit nga vandalët

0
SEPT-ILES (AA) - Qendra kulturore, e cila është përdorur edhe si mesxhid në qytetin Sept-Iles në pjesën lindore të Quebec-ut të Kanadasë, të mërkurën...

Turqia inkurajohet që të përfshihet në operacionin për Mosulin

0
Ushtarët turq duhet të përfshihen në operacionin për çlirimin nga DEASH-i të qytetit të dytë irakian, Mosulit, deklaroi të mërkurën komandanti i një ushtrie...

Irak, milicët shiit kryejnë sulme hakmarrëse mbi sunitët në Rutba

0
Kryetari i një fisi në Irak ka akuzuar milicinë shiite se po kryen sulme hakmarrëse mbi popullatën sunite në qytetin Rutba të Irakut, raporton...

Interesimi i Turqisë për Mosulin

0
  http://cdn.trt.net.tr/podcasts/8504/36f5/955a/580f69e5a463b.mp3 Ditët e kaluara u bënë skenë e një tensionimi të rrufeshëm ndërmjet Ankarasë dhe Bagdadit në lidhje me praninë ushtarake turke në Irak dhe...

“Mburoja e Eufratit”, goditen dhjetëra pozicione të DEASH-it dhe PKK/PYD-së

0
Sipas njoftimit të bërë nga Forcat e Armatosura Turke mësohet se vazhdon në ditën e 64 Operacioni "Mburoja e Eufratit" në Siri, i cili ka...

Suedia ndanë 3.5 miliardë kruna për refugjatët

0
STOCKHOLM (AA) - Ministrja e Kulturës dhe Demokracisë e Suedisë, Alice Bah Kuhnke, tha se në vitin 2017 shteti i saj do të ndajë...

Artikujt e fundit