Mogherini: Mianmarin nuk e kemi në rend dite

Situata në Mianmar nuk është në rend dite të takimit të sotëm joformal të ministrave të punëve të jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit...

Gjermania kërkon zgjidhje dyshtetërore për Izraelin dhe Palestinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel riafirmoi sot mbështetjen e Gjermanisë për një zgjidhje të negociuar dyshtetërore për konfliktin izraelito-palestinez, raporton Anadolu Agency (AA).

Buzëqeshje në fytyrat e sirianëve të Halepit [foto]

  Ndonëse pjesë të shumta të qytetit sirian, Halep, janë të pushtuara dhe po përjetojnë tmerrin, disa zona të këtij qyteti janë në dorën e...

Sulm me armë në një shkollë në SHBA, 5 të plagosur

Një tjetër sulm me armë zjarri në një shkollë në shtetet e bashkuara. Të paktën pesë vetë janë plagosur pasi një person...

Izrael, shtohen thirrjet për dorëheqjen e Netanyahut

Lëvizja për një Qeverisje Cilësore, një grupim jo-qeveritar izraelit, i bëri thirrje gjykatës supreme në Izrael që të urdhërojë kryeministrin Benjamin Netanyahu...

Karaxhiq apel për dënimin e tij me 40 vjet me burg

Radovan Karaxhiq, i cili njihet si  Ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës,  i dënuar më 2016 për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në...

Koreja e Veriut e quan “maniak lufte” këshilltarin amerikan të sigurisë

Koreja e Veriut e quan John Bolton-in, këshilltarin amerikan të sigurisë, "maniak lufte", pasi ky i fundit e quajti shkelje të rezolutës...

200 të vdekur nga përmbytjet në kolumbi

Është rritur në mbi 200 numri i personave që kanë humbur jetën nga përmbytjet në rajonin Putumayo të Kolumbisë, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmeve...

SHBA kërcënon Gjykatën Ndërkombëtare Penale me sanksione

SHBA ka kërcënuar me sanksione Gjykatën Ndërkombëtare Penale nëse ajo vazhdon me ndjekjet penale kundër amerikanëve. Gjykata aktualisht po shqyrton ndjekjen penale të ushtarakëve amerikanë...

Babai i krishterë vret të bijën pasi ajo u konvertua në Islam

Mediat jordaneze kanë raportuar se një vajzë e re është vrarë nga babai i saj pasi ajo ishte konvertuar në islam nga krishterimi. Babai...