Suedia pushtohet nga vatrat e zjarrit

0
Dhjetëra zjarre pyjore shpërthyen në të gjithë Suedinë, duke bërë që Stokholmi të kërkojë ndihmë emergjente nga BE-ja për të luftuar flakët që shpërthyen...

Aksident rrugor në RD të Kongos, të paktën 50 të vdekur

0
Të paktën 50 persona kanë humbur jetën si pasojë e përplasjes së një autobusi me një kamion në Republikën Demokratike të Kongos, transmeton Anadolu...

Rrëzohet avioni i parë në histori F-35, me vlerë 100 mln dollarë

0
Ushtria amerikane ka pësuar humbjen e parë në avionët e saj F-35, ku një prej tyre është rrëzuar në Karolinën e Jugut, tha trupat...

Indonezia do t’i fundos varkat e huaja që peshkojnë ilegalisht

0
Autoritetet indoneziane kanë konfiskuar 13 varka peshkimi vietnameze, të cilat peshkonin në mënyrë të paligjshme në ujërat e Indonezisë, transmeton Anadolu Agency...

Qeveritë e Kosovës dhe Shqipërisë mblidhen më 24 prill në Vlorë

0
Ministri i Punëve të jashtme të Kosovës Enver Hoxhaj sot ka qëndruar në Tiranë. Gjatë një takimi që pati me kryeministrin e Shqipërisë Edi Ramën,...

Dorëzohet në Kuvend projektligji për pastërtinë e zyrtarëve të lartë

0
Grupi i deputetëve nënshkrues për nismën legjislative për pastërtinë e figurës së zyrtarëve të lartë në institucionet publike dhe të të zgjedhurve, ka dorëzuar...

Taksa 100% rritë kontrabandimin me mallra në Mitrovicë

0
Prokuroria Themelore në Mitrovicë ka mbajtur sot kolegjiumin e fundit për vitin 2018 të prokurorëve të kësaj prokurorie, me pjesëmarrjen e Laura Pula, prokurore...

Macron në gjuhën shqipe shpreh keqardhje për viktimat në Shqipëri

0
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në gjuhën shqipe ka shprehur keqardhjen për viktimat e tërmetit që goditi Shqipërinë. Ai...

Albulena Haxhiu rishqyrton vendimin e dorëheqjes nga Kryesia e Vetëvendosjes

0
Deputetja nga rradhët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka bërë të ditur që do të rishqyrtojë vendimin e saj për dorëheqjen nga Kryesia...

Policia amerikane hyn me forcë në konsullatën e përgjithshme ruse

0
Autoritetet amerikane janë përpjekur të hyjnë në rezidencën e mbyllur të konsullit të përgjithshëm rus në Seattle, Uashington. Ndërtesa u evakuua me urdhër të SHBA...