Në Kosovë shënohet Dita Botërore pa Duhan

Ministria e Shëndetësisë organizon shënimin e 31 Majit - Ditës Botërore pa Duhan 2017, që sivjet shënohet me temë “Duhani - një kërcënim për...

Turqi, të paktën dy të vdekur nga përmbytjet

Të paktën dy persona të vdekur, tre të tjerë të zhdukur dhe rreth 30 mijë qytetarë pa energji elektrike është bilanci i përmbytjeve në...

SHBA, një granatë lodër alarmon sigurimin e aeroportit në Houston

Një granatë lodër e nxjerrë nga çanta në pikën e kontrollit të një aeroporti në qytetin Houston të shtetit amerikan Texas, ka shkaktuar panikë...

Vdekjet në aksidente: Cilat shtete janë më të rrezikshmet?

Vendet e Evropës Lindore kanë numrin më të madh të viktimave të rrugëve për kokë brenda Bashkimit Evropian, thonë të dhënat nga Këshilli Evropian...

Albin Kurti kandidon për kryetar të Vetëvendosjes

Sekretar i Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, Erzen Vraniqi, ka njoftuar se Albin Kurti do të kandidojë për kryetar të kësaj partie. Në një...

Projektligji për dialogun nuk i përmbush kërkesat e opozitës

Qeveria e Kosovës pasi ka miratuar Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit Shtetërortë Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën...

Mbi pesë mijë qytetarë në vit heqin dorë nga shtetësia e Kosovës

Mbi dyzetmijë shtetas të Republikës së Kosovës kanë hequr dorë nga shtetësia që nga viti 2009 e këndej, bëjnë të ditur për Radion Evropa...

Mediumi i madh zviceran uron në shqip: Gëzuar Ditën e Flamurit!

Sot në ditën e Flamurit Kombëtar nuk kanë rreshtur urimet. Këto urime në ditën e 28 Nëntorit janë thurrur në forma të ndryshme nga cdo...

Mjerimi i fëmijëve emigrantë/ SHBA, 250 të mitur pa higjienë në qendrat pritëse

Më shumë se 100 fëmijë emigrantë janë kthyer në një stacion kufitar në Teksas vetëm një ditë pasi u transferuan, thonë zyrtarët e...

Molliqaj: Haradinajt tash po i shtrohet tepihu i kuq nga Kadri Veseli

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, në Zonën e Debatit të Klan Kosovës, ka thënë se subjekti i tij ka qenë i gatshëm...