Zbatimi i Ligjit për gjuhët, sfidë për Maqedoninë

Njohësit e çështjeve politike në Maqedoni thonë se jetësimi në praktikë i Ligjit për përdorimin e gjuhëve, përmes të cilit gjuha shqipe arrin një...

“Drejtësi për Almirin”, paralajmërohet protestë në Shkup

Më datë 21 mars janë paralajmëruar protesta të reja në Maqedoni, kundër vendimit për rikualifimin e lëndës në rastin e Almir Aliut. Në seancën e...

Ligji për shqipen nxjerr në sipërfaqe dallimet etnike në Maqedoni

Ligji për përdorimin e gjuhëve ka shkaktuar reagime të shumta në opinionin në Maqedoni, e madje edhe disa incidente, si sulme ndaj disa deputetëve...

Ja momenti kur Gruevski i vërsulet Talat Xhaferit (VIDEO)

Mes shumë vështirësive votohet ligji për përdorimin e gjuhëve… Kuvendi i Maqedonisë votoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve me 64 vota “pro” ,asnjë “të përmbajtur”apo...

Policia arreston 9 femra në një objekt hotelierik në Sllupçan të Kumanovës

Në një objekt hotelierik në fshatin Sllupçan, mbrëmë rreth orës 00:30 nga ana e Sektorit për Punë të Brendshme në Kumanovë në koordimin me...

Maqedoni, policia kap 8 migrantë ilegalë

Qendra Rajonale për Çështje Kufitare –Jug, ka parashtruar në Prokurorinë Themelore Publike një kallëzim penal kundër katër personave me inicialet L.B. (63), P.H. (59)...

“Logos – A dhe Shkupi shpërndajnë libra falas për hir të 7 Marsit” (VIDEO)

“Për nder të Ditës së Mësuesit Shqiptar – 7 Marsi, SHB “Logos-A”, SHB “Shkupi” dhe Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë, fillojnë simbolikisht dhurimin e librave...

Protestë në Shkup kundër ndryshimit të emrit të shtetit

Mijëra qytetarët në organizim të disa lëvizjeve dhe organizatave të tjera sot në sheshin “Maqedonia” protestuan kundër ndryshimit të emrit të shtetit, njëkohësisht duke...

Shkup-Largohet nga aeroporti përmendorja e Aleksandrit të Madh

ATSH-MIA/ – Nga aeroporti i Shkupit u largua dje në mbrëmje përmendorja e Aleksandrit të Madh, pasi para disa ditëve ishte hequr edhe mbishkrimi...

Këto janë katër propozimet për emrin e Maqedonisë, sipas Zaevit

Kyeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka folur për agjencin Reuters rreth propozimeve që Maqedonia i ka bërë për çështjen e emrit, shkruan Telegrafi Maqedoni. Maqedonia...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
134AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Tetë lojtarët që mund të largohen nga Manchester Unitedi nëse Jose Mourinho qëndron

Ka qenë fundjavë e trazuar për Manchester Unitedit, por që disa gjërat u stabilizuan. Arritja e gjysmëfinaleve të FA Kupës pas fitores ndaj Brighton,...

Arrestohet ish-presidenti i Francës, Nikola Sarkozy

Ish-presidenti francez Nikolas Sarkozi është arrestuar dhe po merret në pyetje nga autoritetet e sigurisë në Paris. Ndalimi i tij është bërë në lidhje...

Vukotiq në gjykatë nën akuzat për vrasjen e katër shqiptarëve

Edhe sot vazhdon gjykimi i Zoran Vukotiqit për njërën nga tri aktakuzat e ngritura ndaj tij. Do të vazhdojë edhe sot gjykimi i Zoran Vukotiiqit,...

Zyra e kryeministrit edhe një herë thërret që të votohet Demarkacioni

Shefi i Zyrës për Informim, njëherit edhe këshilltar i kryeministrit të vendit, Halil Matoshi ka bërë thirrje sot që të votohet demarkacioni me Malin...

Ronaldo merr çmimin e më të mirit në Portugali

Cristiano Ronaldo ka marrë çmimin “Quinas de Oro” si lojtari më i mirë portugez për vitin 2017. Ylli i Real Madridit mposhti dy bashkëkombësit,...

Edhe ambasadorët e shteteve tjera apel Kosovës: Ratifikojeni demarkacionin

Ambasadori i Kanadasë në Kroaci dhe njëherësh jorezident për Kosovën, Daniel Maksymiuk, gjatë një interviste për gazetën “Zëri” tregon arsyet pse deputetët e Kuvendit...

Aksident në qendër të Prishtinës, krijohen kolona (Foto)

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prishtinë “Te Qafa”. Një lexues i Indeksonline ka dërguar pamje nga ky aksident ku përveç dëmeve materiale,...