“48 ushtarë të UÇK-së u vetëvranë, për shkak të kushteve të rënda ekonomike”

0
"48 ushtarë të UÇK-së u vetëvranë, për shkak të kushteve të rënda ekonomike" "48 ushtarë të UÇK-së u vetëvranë, për shkak të kushteve të rënda...

Stavileci: “Kosova e Re” do t’i punësojë 10 mijë persona

0
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka thënë se projekti “Kosova e Re” do ta shtojë për 2% rritjen ekonomike, që është, sipas tij,...

A është Asociacioni “pazar” politik?

0
Qeveria e Kosovës është e gatshme që të nis procesin e hartimit të statutit të Asociacionit të Komunave Serbe, konfirmojnë zyrtarët e ekzekutivit të...

Kushtetuesja rrëzon një nen të Ligjit për Veteranët e UÇK-së

0
Gjykata Kushtetuese ka vendosur që neni 3 (2) i Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Veteranët e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të...

ShBA e shqetësuar për transformimin e FSK-së me Ligj

0
Ministri për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK), Haki Demolli, sot priti në takim zëvendës ndihmësin e sekretarit amerikan të shtetit për çështje evropiane...

Delawie: Ushtria do të bëhet, por me ndryshime kushtetuese

0
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, tha se shteti i tij dhe Kosova kanë një lidhje të posaçme. Ai në Forumin Fol Hapur foli...

Brian Yee: Zgjedhjet e parakohshme nuk janë opsion

0
Zëvendësndihmëssekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee, në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës, ka thënë se zgjedhjet e parakohshme parlamentare nuk janë...

Dialogu duhet të vazhdojë i riformatuar dhe i kushtëzuar

0
Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka organizuar sot tryezën e diskutimit “Pezullimi i Dialogut: Impakti në procesin e integrimit evropian të Kosovës”. Kjo tryezë kishte...

Diplomacia duhet të bëhet promovuesi kryesor i mundësive ekonomike të Kosovës

0
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, mori pjesë dhe mbajti fjalë rasti në konferencën “Diplomacia ekonomike e Kosovës ‘Made in Kosova’",...

Në vend të Vuçiqit në Kosovë vjen Gjuriqi

0
Pavarësisht vendimit të kryetarit të Partisë Përparimtare Serbe, Aleksandar Vuçiq që të mos vie sot në Kosovë, tubimi në kuadër të fushatës për president...