Kryetari i parë i parlamentit të Shqipërisë

0
Haxhi Vehbi Dibra (Dibër, 12 mars 1867 - Tiranë, 24 mars 1937) Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, Kryetari i parë i Parlamentit të...

Përkujtohet profesori Qemajl Morina, vlerësohet si njeri vizionar me kontribut shumë dimensional (Video)

0
Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e vdekjes së profesorit Qemajl Morina. Në këtë...

Ndërron jetë Muhamed Amare, një ndër kolosët dhe mendimtarët bashkëkohorë më të mëdhenj të...

0
Sot ka kaluar në botën e amshueshme një ndër kolosët dhe mendimtarët bashkohorë më të mëdhenj të botës islame Prof. Dr. Muhamed...

Një histori si ajo e filmit “Terminali”, siriani i tregon çdo ditë botës si...

0
Një histori e ngjashme me skenarin e filmit “Terminali” është ajo e një siriani në aeroportin e Kuala Lumpurit, në Malajzi. Hassan Al Kontar...

Gratë fituese të çmimit Nobel

0
Çmimi Nobel, si një nga çmimet më prestigjoze në botë dhe i cili jepet që nga viti 1901 deri më tani u është dhënë...

Lideri fisnik: Salahudin Ejubi

0
Ai është mbreti triumfator Ebu Dhafër Jusuf ibn Ejub ibn Shadhi ibn Meruan. Ai është themeluesi i shtetit Ejubit në Egjipt dhe Sham. Ai...

Intervistë me psikologen: Rreziqet që u kanosen fëmijëve nga interneti

0
Flet psikologia Manjola Baçi Teknologjia çdo ditë edhe më shumë po bëhet pjesë e pandashme e jetëve tona, duke i ndikuar ato. Avancimi teknologjik ka...

Mulla Mustafë Fazliu Vidishiqi (1880-1968)

0
Mulla Mustafë Fazliu Vidishiqi (1880-1968), një hoxhë si ky, trim, dijetar dhe atdhetar! Ditë Bajrami, viti 1945, ditë e ftohët dimri plot acar. Në xhaminë e Bares së...

Doktoresha e parë në fushën e Tefsirit!

0
Kosovës së fundmi i është shtuar edhe një doktor shkence, por kësaj radhe bëhet fjalë për një femër e cila ka arritur që të...

Kur ndahesh nga Nana….

0
Kushtuar veprës,jetës dhe pavdekësinë së Nanë Hasibe Ismailit Oh sa më dhembi lajmi:Nanë Hasibe Ismaili u nda nga kjo...