Biblioteka e Gazi Husrev-beut shënon 480-vjetorin e themelimit

0
Biblioteka e Gazi Husrev-beut në Sarajevë është institucioni më i vjetër në hapësirat e Evropës Perëndimore dhe Ballkanit që punon vazhdimisht që nga themelimi...

Ambasada Amerikane publikon foton, ja thesari që gjendet në botën nënujore të Sarandës

0
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë publikon një foto me sendet me vlerë që gjenden në botën nënujorë të Sarandës. “Në shtratin...

Kirgistan, xhamia e ndërtuar pa asnjë gozhdë qëndron në këmbë prej një shekulli

0
E vetmja xhami "pa gozhdë" e vendit, e ndërtuar në fillim të shekullit të 20-të në Karakol, qyteti më i madh në zonën...

BIK tribunë për nder të fillimit të Ramazanit

0
Nën organizimin e Këshilit të Bashkësisë Islame të Prishtinës është mbajtur tribuna kushtuar fillimit të muajt të shenjt të Ramazanit....

Cilat janë katër gjërat që e sjellin furnizimin

0
Ka thënë Ibnul Kajjim – Allahu e mëshiroftë: “Katër gjëra e sjellin furnizimin: 1. Namazi i natës. 2. Kërkimi i faljes shpesh para agimit. 3. Të bërit zakon...

Kosi dhe buka, iftari i fisit Ajrulafa në Etiopi

0
Banorët e fisit Ajrulafa që jetojnë në provincën Afar të Etiopisë, pas agjërimit përcëllues gjatë ditës në muajin e Ramazanit, bëjnë iftar në sofrat...

Rruga e tezgave me libra; Tregu më i vjetër në Kajro, por e ardhmja...

0
Tezga me libra të përdorur të të gjitha llojeve mbushin një rrugicë të Kajros; me gati 130 shitës që ofrojnë libra me...

Video: Imami vazhdon namazin me qetësi pavarësisht dridhjeve të tërmetit

0
Javen e kaluar ka dalur ne internet nje video, ku shihet nje imam nga Indonezia, i cili pavaresisht nga dridhjet e shkaktuara nga termeti,...

Si ti largoni njollat në libra

0
Njollat e yndyrshme largoni me letër thithëse duke e vendosur nën fletën me yndyrë. Pastaj hekurosni faqen me temperaturë të vakët dhe njolla e...

Njihuni me xhaminë më të madhe në Japoni

0
Ndoshta ju duket e pabesueshme, por në Japoni janë rreth 80 xhami. Ato ndodhen nëpër vende të ndryshme në të gjithë Japoninë dhe janë me...