Sekreti i ruajtur për vite: Koha kur Hitleri dhe Tito ishin fqinj

0
Si u bë Hitleri përbindësh? A ka ndodhur diçka në fëmijërinë e tij të hershme që e ka shkatërruar atë në mënyrë...

Historia e panjohur e Nju Jorkut: Si u këmbye me një ishull të vogël...

0
Para 350 vjetëve, kolonia holandeze Amsterdami i Ri (holandisht: Nieuw-Amsterdam) do të duhej të kapitullonte para furisë angleze. Ajo tashmë do të quhej Nju...

Ky është kuptimi i muajve të Kalendarit Hënor

0
Janë gjisej dymbëdhjetë muaj në kalendarin hënor islam. Meqenëse emrat e tyre janë në arabisht, kuptimet e tyre mund të jenë disi të vështira...

Myftiu i Novi Pazarit, Muamer Zukorliç: Unë kam prejardhje shqiptare

0
Myftiu i Novi Pazarit, Muamer Zukorliç – derisa flet për asmilimin e shqiptarëve në Sanxhak e më gjërë, e pranon se edhe ai vet...

VIDEO – Çdokund ne falemi!

0
Ky është një fotoprojekt që tregon se si myslimanët falen edhe në vendet më të pazakonta, dhe në cfarëdo ambienti natyror apo të punës. Fusha e...

Tradita nga vise të ndryshme të botës: Ushqimet unike që shërbehen për festën e...

0
Po afron fundmi i muajit të Ramazanit dhe pas agjërimit prej katër javësh do të festohet Bajrami.  Në vende të ndryshme të botës, myslimanët do...

Instagrami ia kushton Ramazanit një Instastory shumë të veçantë

0
Instagrami, i shpallur si aplikacioni më popullor për ndarjen e fotografive, ka krijuar një storie 24 orëshe, për të treguar si pritet Ramazanin nëpër...

Tetë gjërat që duhet t’i bëjmë në Natën e Kadrit

0
Madhështia e muajit të Ramazanit është e pa diskutueshme. Ditët dhe netët e këtij muaji të bereqetshëm dallohen nga ditët e netët e tjera...

25 fotografi të mrekullueshme nga Meka e vitit 1953

0
Këto janë pamje fotografike se si dukej udhëtimi për në Qabenë e Shenjtë në vitin 1953. Megjithëse këto fotografi vijnë 60 vjet më parë, pamja ka...

Njihuni me xhaminë më të madhe në Japoni

0
Ndoshta ju duket e pabesueshme, por në Japoni janë rreth 80 xhami. Ato ndodhen nëpër vende të ndryshme në të gjithë Japoninë dhe janë me...