Zbulohet varri i artarit mbretëror, i vjetër mbi 3 500 vjet

Në qytetin Luksor në jug të Egjiptit, arkeologët egjiptianë kanë zbuluar varrin e një artari mbretëror dhe gruas së tij, të cilët kishin jetuar...

Disa këshilla për një jetë të lumtur

Do të ua paraqesim disa këshilla të cilat, me lejen e Allahut xh.sh, do të ua mundësojnë që të jetoni një jetë të qetë...

Hapet muzeu i Luvrit Abu Dabi

Dhjetë vjet pas fillimit të projektit, muzeu i Luvrit Abu Dabi, projektuar nga arkitekti Jean Nouvel, do të hapë dyert më 11 nëntor, njoftoi...

Sadakaja ka domethënie të madhe

Sadakaja llogaritet prej veprave më të mira dhe më të dashura tek Allahu. Argument për këtë është hadithi të cilin e përcjell ibën Omeri, Allahu...

Thënie të pavdekshme nga Alia Izetbegovic

Alija Izetbegovic (8 gusht 1925 - 2003) ishte aktivist, filozof, politikan dhe president i Bonsnje-Hercegovines nga viti 1990 deri ne vitin 1996, dhe aktivist...

“Porta e Ferrit” do të hapet për vizitorët në Turqi

Arkeologët kanë vendosur të restaurojnë “Portën e Ferrit”, e cila në antikitet shërbente për sakrifikimin e demave nëpërmjet gazrave nëntokësore dhe ndodhet në qytetin...

Pse nuk duhet të shqetësohemi për asgjë…

Shqetësohesh, ke probleme, të kaplon dobësia, je kapitur, shejtani po të torturon, po të frikëson me varfëri. Kështu e fiton sheqerin (diabetin), kancerin, e...

Disa njerëz, janë si puna e kamionit të mbeturinave…(Histori interesante)

Histori interesante e një udhëtari dhe nje taksisti. Mora një taksi për në aeroport, pasi më duhej të udhëtoj drejt një shteti tjetër. Teksa taksisti ndiqte...

Zemrat e njerëzve, më së shumti prishen nga gjashte gjëra

1. Të mëkatuarit me nijet se do të pendohen. 2. Të nxënit dije por nuk punohet me të. 3. E nëse punohet me të, nuk ka...

“Lutja e detit”, narrativa e Khaled Hosseinit për Alanin 3-vjeçar nga Siria

Në përkujtim të Alan Kurdit, djalit 3 vjeçar nga Siria, i cili u mbyt në vitin 2015, teksa refugjatët mundoheshin të arrinin në Greqi,...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
86AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Thaçi të mërkurën në Vatikan, takon Papa Françeskun

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi do të takohet me kreun e Kishës Katolike në Vatikan, Papa Françeskun, të mërkurën. Klan Kosova mëson se kreu i...

Aktakuzat e Speciales në dhjetor

Në dhjetor të këtij viti pritet të ngrihen aktakuzat e para ndaj ish-eprorëve të UÇK-së nga Gjykata Speciale. Burimet e gazetës “Zëri” bëjnë të...

Sloganet mashtruese

Në secilën palë zgjedhjesh, edhe këtë herë partitë politike kanë dalë me slogane përmes të cilave ato dëshirojnë një lidhje me qytetarin. Mirëpo, fjalët...

Liga e Kampionëve, sonte Borussia Dortmund – Real Madrid

Sot në mbrëmje do të luhen tetë ndeshjet e fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve në futboll. Takimet: Grupi E Spartak Moska (RUS) – Liverpool (ANG) Sévilja...

Koreja e Veriut: SHBA-të na kanë shpallur luftë

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut ka thënë se Presidenti amerikan Donald Trump i ka shpallur luftë vendit të tij, dhe se Penjani...

Si të dobësoheni domate, kripë dhe sheqer…

Mbipesha është një ndër problemet më të zakonshme dhe shqetësuese të shoqërisë moderne. Njerëzit po përpiqen ta luftojnë atë në mënyra të ndryshme si:...

Eliminoni bakteret nga stomaku me fiq dhe vaj ulliri

Ekspertët thonë se fiqtë të zhytur në vaj ulliri , që vijnë nga receta shumë të vjetra të marra nga vende bregdetare, janë një kurë shumë...