Kur`ani dhe shenjat e gishtërinjve

Shenjat e gishtërinjve  Çdo njeri, duke përfshirë edhe binjakët që mezi dallohen nga njëri-tjetri, shenjat e tij të gishtërinjve i ka të veçanta.   Identiteti i secilit...

Të drejtat reciproke mes gruas dhe burrit

Edhe mashkulli, edhe femra e kanë të njëjtin soj. All-llahu i Lartësuar është Ai i Cili ka vënë dashuri dhe mëshirë mes meshkujve dhe...

Çfarë ka thënë Pejgamberi alejhi selam për ryshfetin?

Hadithi për ata që marrin ryshfet, dhurata dhe peshqeshe për punët tashmë të paguara: Për të gjithë ata që marrin ryshfet, dhurata dhe peshqeshe për...

Cili është mëkati më i madh?

Ibn Mesudi e ka pyetur Profetin (alejhi selam) se cili është mëkati më i madh ndaj Allahut, dhe ai (alejhi selam) u përgjigj: “T’i shoqërosh...

T’i falni njerëzit, që ta pastroni zemrën tuaj!

Ai që ua fal njerëzve gabimet, ndjen në veten e tij kënaqësi dhe lumturi si dhe i tilli e pastron zemrën në këtë rast...

Edukata e ngrënies

Nëse dëshiron të jetosh me një trup të shëndetshëm larg sëmundjeve, atëherë mos fut në stomakun tënd ushqim mbi ushqim dhe ha vetëm kur...

Naci: Muslimani i vërtetë nuk i bën dëm një insekti dhe jo më të...

Allahu i Madhëruar ka thënë: “Kush e vret një besimtar me qëllim, dënimi i tij është Xhehenemi, në të cilin do të qëndrojë përgjithmonë....

Cilat janë kushtet e aktit martesor në islam…

Përcaktimi i bashkëshortëve, pra të jenë të ditur dhe të dalluar qartë. Pelqimi dhe miratimi nga të dy partnerët për lidhjen martesore midis tyre. Kujdestari i...

Sugjerim në raste tërmetesh

Kërkim falje Allahut të Madhërishëm! Shpeshtimi i lutjes së famshme të Profetit Junus alejhi selam:" La ilahe ila ente subhaneke inni kuntu mine dhalimijn, Nuk...

Pse po ndodhin aksidentet në trafik, hoxha jep version interesant

Vdekjet në aksidente trafiku tashmë janë kthyer në përditshmëri. Përderisa organet e rendit japin arsye të ndryshme se pse po ndodhin këto aksidente, një version...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
76AbonentëAbonohu

3 Artikujt e fundit

Pesë lojtarë të Realit afër vazhdimit të kontratës

Raportohet se Real Madridi së shpejti do të konfirmojë vazhdimin e kontratave për pesë yje të saj. Marca raporton se tashmë kanë përfunduar marrëveshjet me...

Milani zbulon skuadrën me të cilën do të udhëtojë për ndeshjen me Shkëndijën

Milani e ka publikuar listën e lojtarëve që janë të futur për ndeshjen me Shkëndijën. Rossonerët ndeshjen e parë e kanë fituar me rezultat 6-0,...

Diabeti dhe rëndësia e aktivitetit fizik te diabetikët

Te personat që vuajnë nga diabeti aktiviteti i rregullt fizik, krahas një diete të shëndetshme, është shumë i rëndësishëm për të mbajtur në kontroll...