Stamboll, promovohen veprat e autorëve turq të përkthyera në shqip

Në kuadër të Panairit të 38-të Ndërkombëtar të Librit në Stamboll, u promovuan veprat e autorëve nga Republika e Turqisë të përkthyera...

Bosnjë e Hercegovina fiton çmimin e parë në garat e Kuranit në Kosovë

Medreseja “Alauddin” në Prishtinë, nën patronatin e kryetarit të Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava, ka organizuar për herë të dytë...

Në Stamboll fillon Panairi i Librit, merr pjesë edhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë

Në Stamboll të Turqisë ka filluar Panairi i 38-të Ndërkombëtar i Librit, në të cilin Anadolu Agency (AA) është partneri global i...

Greqia nuk lejon që Turqia të restaurojë monumentet osmane

Akademikja Neval Konun Halaçoğlu nga Universiteti Marmara në Stamboll thotë se në Greqi ka rreth 20 mijë monumente osmane dhe ky vend...

Londinezi mysliman që u dhuron qindra këpucë të pastrehëve çdo muaj

Moosa Nsubuga u rrit me kulturën e të ndihmuarit të njerëzve. Londinezit, pasi u konvertua në mysliman, besimi i...

Hayrettin Barbarosa: Komandanti nga Ballkani që sundoi detin për dekada të tëra

Barbaros Hayrettin-Pasha ose thjesht Kapiten Barbarosa është një nga komandantët më të famshëm të Marinës Osmane dhe një nga piratët më të...

Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet...

Edhe pse nuk janë ndërtuar marrëdhënie të shëndosha mes fesë dhe psikologjisë përgjatë dy shekujve të fundit, studimet e fundit që janë...

Profil/ Kush ishte Mulla Asllan Murati, imami intelektual dhe atdhetar që sot ndërroi jetë

Nga sot nuk jeton më kryeimami i Mitrovicës, Asllan Murati, jeta dhe puna e të cilit do të kujtohet gjatë falë gjurmëve...

HISTORI/ 832 vjet prej çlirimit të Jerusalemit nga Salahudini, ja pse e nderoi dhe...

Ishte 2 tetori i vitit 1187 dhe dyert e Jerusalemit u hapën për të gjitha besimet, pas më shumë se një shekulli...

Tetë hafizlerë të rinjë përfundojnë memorizimin e Kuranit

Në ambientet e Institutit të hifzit "Medreseja e Madhe" në Gjakovë u bë nderimi i 8 hafizlerëve të Kuranit të cilët...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
178AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Spiuni rus, miku i Assadit, rrezik të bëhet Raportues Special për Kosovën në KE

Spiuni rus Alexei Kondratiew po përflitet se mund të jetë Raportues Special për Kosovën në Këshillin e Evropës, ku do të ketë...

Kinë, sulm në një çerdhe fëmijësh, dhjetëra të lënduar

Të paktën 54 persona janë lënduar si pasojë e një sulmi të një personi me një substancë kimike në një çerdhe në...

Cigaret elektronike më të dëmshme se ato normale

A janë cigaret elektronike më  të dëmshme se ato normale? Sipas një studimi të fundit përgjigja është po. Në fakt autori i...

Cilësia e naftës mbetet e dyshimtë, dogana blen pak pajisje për kontroll

Cilësia e derivateve të naftës mbetet shumë e dyshimtë në tregun e Kosovës. Dogana po përballet me mungesë të pajisjeve për kontrollin...

Dy persona të vrarë në një sulm ajror izraelit në Damask

Dy persona u vranë në një sulm ajror izraelit që kishte për shënjestër një komandant të rezistencës palestineze në kryeqytetin sirian Damask,...

Mbrojtësi më i shtrenjtë në botë mund të mungojë kundër Kosovës

Gareth Southgate është i shqetësuar për gjendjen fizike të Harry Maguire para dy ndeshjeve të Anglisë, atë kundër Malit të Zi dhe...

Vuçiq: “Mini Shengeni”, më i rëndësishëm se tërheqjet e njohjeve të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur për rëndësinë e marrëveshjes së “Mini Shengenit”. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq...