OBSH rekomandon “superdietën” për të mos shtuar kilogramë në peshë

0
Organizata Botërore e Shëndetësisë, në një betejë kundër shëndoshjes, thotë se yndyrat e ngopura nuk duhet të përbëjnë më shumë se 10 për qind...

Lëng mollë me karrotë – të mirat dhe përfitimet që merr organizmi menjëherë

0
Të apasionuarit pas lëngjeve të frutave me siguri e duan kombinimin e këndshëm mes karrotës dhe mollës. Përfitimet që vijnë prej lëngut të të dyjave...

Gjashtë shkaktarët që shpijnë në sulm të zemrës, alkooli, duhani…

0
Një studim i shkencëtarëve së fundmi ka treguar se femrat kanë rrezik më të lartë për të pësuar sulm në tru, por ato kanë...

5 shenja që tregojnë se fëmija juaj ka probleme me shikimin

0
A e dini se ka rreth 39 milion njerëz të verbër në botë, por 80% të verbërisë mund të parandalohet apo të shërohet? Ja pesë...

Studim: Fëmijët e vetëm më të rrezikuar nga obeziteti

0
Fëmijët e vetëm mund të jenë më të rrezikuar nga mbipesha sesa fëmijët që kanë motra dhe vëllezër, sipas një studimi të...

Ujë, mjaltë e limon esëll në mëngjes për imunitet të fortë

0
Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një dozë të fortë të...

Hudhra shëron disa kancere dhe infeksione

0
Nuk vihet në dyshim se hudhra është ndër perimet më të shëndetshme në planet. Hudhra ka qenë pjesë e mjekësisë tradicionale tash e sa...

Raka kundër gjendjes së jashtëzakonshme: Mjafton respektimi strikt i masave

0
Mikrobiologu, Lul Raka është shprehur kundër idesë për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme. Ai ka dhënë një sërë argumentesh se pse nuk...

Ministri Ismaili takon krerët e institucioneve shëndetësore, rrezikshmëri e ulët për coronavirusin në Kosovë

0
Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës është duke përcjellë me vëmendje zhvillimet në botë në lidhje me pneunominë virale coronavirus.

Përdorimi i këtij ilaçi të shumëpërdorur rrezikon sterilitetin te meshkujt

0
Një përdorim i tepruar dhe i gjatë i ibuprofenit, një prej ilaçeve kundër dhimbjes të përdorur gjerësisht nga të gjithë, mund t’i bëjë meshkujt...