Të vjella gjatë shtatzënisë? Fëmijët do të jenë më të mençur

0
Të përzierat janë vërtet të bezdisshme gjatë shtatzënisë. Ky problem është më i pranishëm në muajt e parë. Një studim që është bërë në Kanada ka...

QKU: Hiqet lista e pritjes me stentime

0
Shërbimi i Kardiokirurgjisë me Kardiologji Invanzive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, njofton se është arritur që në tërësi të hiqet lista e pritjes...

Kardiokirurgët që u larguan nga QKUK-ja punësohen në Spitalin Amerikan, reagon SHSKUK-ja

0
Dy kardiokirurgët Raif Çavolli e Arbër Kutllovci, pasi hoqën dorë nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës, janë punësuar në Spitalin Amerikan.

Efektet e përdorimit të hithrave

0
Në mjekësinë popullore, ajo është cilësuar mbretëresha e bimëve, ndërsa në mjekësinë moderne, këshillohet si një nga bimët më të pasura me vitamina A,...

Çfarë ndodh nëse përzieni dhe hani mjaltin me sodën e bukës

0
Ideja për përzierjen e sodës së bukës me shurup të dafinës apo me mjaltë ndoshta në shikim të parë mund të duket diçka bizare,...

Empatia dhe ZHVILLIMI I TRURIT

0
Rezonimi i lartë moral, ndërlidhet me rritjen e aktivitetit të trurit të njeriut në sistemin kognitiv. Studimi i fundit ofron shembull për dallimet individuale në...

Vaji i kokosit, ekspertët: Një helm i pastër

0
Vaji i kokosit është një nga ushqimet më të këqija që mund të konsumonin ose një helm i pastër…paralajmërimi vjen nga një profesore e...

Ja çka përfitoni nëse hani molla

0
Molla konsiderohet si një nga frytet më të kultivuara dhe më të konsumuara në botë dhe vazhdimisht është thirrur si një frut...

Njihuni me mrekullitë e vajit të ullirit

0
Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të jetoni më gjatë sipas ekspertëve. Vaji i ullirit, një elemet kyç i...

Mrekullia që i ndodh trupit kur lini duhanin

0
Ekspertët kanë treguar shumë herë se pirja e duhanit ka një ndikim negativ në tërë trupin tonë. Por, për shumë njerëz, lënia e duhanit...