Çka u rrezikon shëndetin gjunjëve tuaj

0
Shumë njerëz janë të shqetësuar se përplasja, në ndonjë trotuar, është gjëja më e keqe për gjunjët e tyre. Por vrapimi nuk është sport i...

Shikoni se çfarë i ndodh trupit tonë, kur hamë sheqer

0
Sheqeri është burimi parësor i energjisë për qelizat tuaja. Karbohidratet komplekse si niseshteja shpërbëhen në sheqerna të thjeshta gjatë tretjes dhe më pas metabolizohen...

Pjepri, frut magjik për organizmin e njeriut

0
Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave magjikë për organizmin e njeriut. Ky frut i ëmbël ul stresin, përmban disa lloje vitaminash, si edhe...

Kujdes, kjo pije dëmton eshtrat…

0
Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e...

Problemet shëndetësore që dallohen vetëm nga sytë

0
Sytë mund të jenë pasqyrë e shpirtit (sipas një proverbi të vjetër), por janë gjithashtu një pasqyrë e qartë e shëndetit, ku informacioni që...

Shëroni shenjat e djegieve me këtë përbërës kuzhine

0
Djegiet dhe plagët ndryshme që mund të merrni gjatë jetës mund të shërohen me kalimin e kohës nëse janë të lehta, në të kundërt,...

Virusi i HIV po rikthehet si vrasës i pandalshëm

0
Murtaja e bardhë, apo virusi HIV, i cili fund shekullin e kaluar shfarosi miliona njerëz, shkenctarët paralajmërojnë se virusi është duke përjetuar mutacion dhe...

Fëmija afrikan mposht virusin HIV pa medikamente

0
Një fëmijë nga Afrika e Jugut i dijagnostifikuar me virusin HIV kur ka qenë vetëm një vjeç, për çka është trajtuar në mënyrë permanente,...

Sherbela ndihmon tretjen, depresionin dhe kujtesën

0
Sherbela është një shkurre e vogël e viseve të ngrohta bregdetare, përherë e gjelbër, me gjethe vezake ose heshtake, të mbuluara me push ngjyrë...

Uji para apo pas buke?

0
Një numër i madh i njerëzve e neglizhojnë konsumimin e ujit.Kur u tërhiqet vëmendja për këtë, ata hutohen dhe nuk mund t’ia gjejnë dot...

Artikujt e fundit