Vetitë mjekësore të barit të bletës

Bari i bletës është pjesë e familjes së mentës dhe cilësohet si një erz qetësuese. Ai është përdorur në Mesjetë për të trajtuar ankthin...

Sëmundjet që u rrezikojnë nga rimbushja me ujë e shisheve të plastikës

Me temperaturat gjithnjë e në rritje duhet të konsumojmë më shumë ujë për të qenë të hidratuar, por nëse jeni personi që rimbushni shishet...

Rreziku që vjen nga mospastrimi i gjuhës

Edhe pse i lani dhëmbët rregullisht, nëse nuk ndani nga koha juaj pak sekonda për pastrimin e gjuhës atëherë mund të keni probleme. Pastrimi i...

Simptomat e sëmundjeve të syve

Në disa raste, simptomat e sëmundjeve të syve mund të dallohen lehtësisht nga të tjerët që nuk kanë sëmundje. Për shembull, sytë me lot mund...

Ilaçi natyral kundër fryrjes dhe gazrave

PËRBËRËSIT: Gjysmë ananasi • Gjysmë kopre • 2 kërcej selino me gjethe • pjesë rrënje xhenxhefil 2-3 cm. Të gjithë përbërësit i përzieni në blender. Shtroni pak ujë sipas...

Parandaloni djersitjen përmes këtyre metodave

Në verë djersitja është shumë e shpeshtë, për disa persona kthehet në një problem të rëndë. Një faktor që ndikon në djersitje është edhe stresi,...

Mësoni a jeni të rrezikuar nga Obesiteti

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë krejt të thjeshtë për ta vlerësuar masën tuaj trupore. Mateni gjatësinë e trupit dhe pjesëtojeni me 2. P.sh nëse jeni 180...

Nese keni problem me shpinen, ja si te veproni (FOTO)

Qëndrimi në pozicion të drejtë na jep shëndet të mirë, dhe ju ndihmon të dukeni më të rinj. Megjithatë, përkundër të gjitha përfitimeve, shumica...

Ushqimet që ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar në të nxehtin e verës

Hidratimi është thelbësor në periudhën e verës. Përderisa ushqimet e nxehta nuk janë të preferuara ju mund të ushqeheni me shije dhe të qëndroni të...

Çaj për të gjitha disponimet (FOTO)

Vetitë e cajit janë jashtëzakonisht të dobishme për organizmin, pasi ata jo vetëm që hidratojnë trupin, por edhe ndihmojnë në eliminimin e toksinave, qetësim...