Ndërprerja e konsumimit të bukës e dëmshme për shëndetin

0
Në ditët e sotme dietat për të humbur peshë konsistojnë në eleminimin e bukës dhe brumërave. Por në fakt karbohidratet janë po aq të rëndësishme...

Mos pini kurrë ujë nëse nuk keni etje

0
Gjatë gjithë kohës jemi këshilluar të pimë sa më shumë ujë, po jo! Kjo këshillë është e gabuar. Pavarësisht stinës së nxehtë më lëngjet nuk...

Disa probleme shëndetësore mund të dallohen nga sytë

0
Sytë mund të jenë pasqyrë e shpirtit (sipas një proverbi të vjetër), por janë gjithashtu një pasqyrë e qartë e shëndetit, ku informacioni që...

Të mirat dhe të këqijat e hudhrës…

0
Në këtë periudhë, konsumimi i saj është më i shpeshtë nga njerëzit, por këta të fundit ndoshta janë jo shumë të informuar për të...

Mishi i përpunuar po aq kancerogjen sa duhani dhe alkooli…

0
Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin (IARC), nën ombrellën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), tani publikuar një studim ku ka potencuar se mishi...

Shenjat e para të kancerit të fytit…

0
Kanceri i fytit është një lloj tumori malinj I cili përbën 1-2% nga të gjithë kancerët, ose 2-10 raste në 100.000 banorë. Nga ky lloj...

Çka e shkakton djersitje natën te gratë, burrat dhe fëmijët?

0
Ankesa për djersitje natën është një nga më të zakonshme të thënë pacientëve në pranim në mjekët e përgjithshëm. Sipas hulumtimeve statistikore, rrit djersitje...

Si ndikon përdorimi i përditshëm sheqerit në dëmtimin e organeve

0
Sheqeri është burimi parësor i energjisë për qelizat tuaja. Karbohidratet komplekse si niseshteja shpërbëhen në sheqerna të thjeshta gjatë tretjes dhe më pas metabolizohen...

Cilët janë faktorët që ndikojnë në shfaqjen e hipertensionit?

0
Në ditët e sotme 18-20 për qind e popullsisë vuan nga hipertensioni arterial. Shkaqet për këtë janë trashëgimia, stresi, duhani, sëmundjet e veshkave etj....

A mund të kurohen venat me variçe?

0
Varices vuajtje burra dhe gra, të moshuar dhe të rinj. Kjo fatkeqësia nuk do të kursejë askënd ... në qoftë se ka një predispozitë...

Artikujt e fundit

Trump: OBSH gaboi për përhapjen e pandemisë COVID-19

0
Presidenti amerikan Donald Trump akuzoi të mërkurën Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për minimizimin e kërcënimit të koronavirusit të ri (COVID-19), duke...

Covid-19/ Tjetër bilanc tragjik në SHBA, 1 mijë e 939 të vdekur për 24...

0
Numri i vdekjeve nga koronavirusi vazhdon të rritet. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë regjistruar një tjetër bilanc tragjik.

21 vjet nga thyerja e kufirit Kosovë-Shqipëri

0
Beteja e Koshares më 9 prill 1999, në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e...

IKShPK: Kemi mbi 3500 kontakte,i kemi kontrolluar edhe 300 persona që kanë hyrë në...

0
Drejtori i Institutit të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani ka thënë se masat që janë ndërmarrë nga institucionet e vendit dhe...

A ndikon moti i nxehtë në largimin e koronavirusit?

0
Një panel shkencor prestigjioz i tha Shtëpisë së Bardhë se nuk duket se koronavirusi do të largohet pasi...

14 raste të reja me koronavirus në Kosovë, 7 pacientë janë shëruar

0
Nga data 08 shkurt deri më 08 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

Një 66-vjeçare nga Malisheva, viktima e radhës nga koronavirusi

0
Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se sot  në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar me vdekje pacentja 66 vjeçe, nga Malisheva,...