Agjërimi shëron këto 4 sëmundje

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të...

5 kategoritë e njerëzve që nuk duhet të hanë hudhra. Ja arsyet

Përgjatë viteve, njerëzit i kanë përdorur hudhrat si ilaç për të parandaluar apo trajtuar sëmundje të ndryshme. Mirëpo, nëse nuk e keni ditur, janë pesë...

Ujë me gaz apo ujë natyral?

Është sekreti më i njohur nga të gjithë. Uji na bën shumë mirë. Trupi ynë ka nevojë për ujë që të mbijetojë. E vërteta është që njeriu...

Dobitë e përdorimit të misvakut

Thotë imam Ibn Kajim el-Xheuzije (Allahu e mëshiroftë) në librin e tij “Zadul Mead” (4/296): Misvaku ka disa dobi: Pastron gojën; Forcon mishin e dhëmbëve; Ndalon gëlbazën; Pastron shikimin; Largon...

Këtë vit gjashtë raste të reja me HIV/AIDS, dy prej tyre kanë vdekur

Që nga viti 1986 deri më sot në Kosovë janë raportuar 128 raste me HIV-AIDS, 51 prej tyre kanë përfunduar me fatalitet....

Paralajmërohet rreziku i ringjalljes së epidemisë së HIV-it

Sipas një raporti "qetësia e rrezikshme" ndaj epidemisë globale të HIV-it mban rrezikun e ringjalljes së kësaj epidemie, transmeton Anadolu Agency (AA). Në raportin e...

Kremrat e lëkurës, shkaktarë të vdekjeve nga zjarri

Kremrat e lëkurës që përdoren për të kuruar lëkurën e thatë dhe të yndyrshme mund të shkaktojnë vdekje nga zjarri. Një studim i ri ka...

Barnat e zënvendësuara dhe rreziku për shëndetin e pacientëve

Pacientëve në Kosovë në mungesë të barnave bazë, të cilat ua përshkruan stafi mjekësor, në disa raste nëpër qendrat e mjekësisë familjare dhe nëpër...

Një mënyrë e mirë për të lehtësuar dhimbjet në fyt

Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin...

Si të trajtoni fytyrën tuaj me vaj kokosi

Vaji i kokosit eliminon të gjitha shkëlqimet e pa dëshiruara  që formohen gjatë ditës në fytyrë  duke mos i larguar vajrat e nevojshme që...