Si trajtohen gurët në tëmth me lëng molle

Gurët në tëmth janë “gurë” të vogël apo në copa të forta, të cilët gjinden në fshikëzën e tëmthit. Fshikëza e tëmthit është organ i...

A është e rrezikshme angjina?

Sapo të ftohet moti shfaqen infeksionet, inflamacioni i fytit dhe i gurmazit. Nëse nuk shërohen, mund të shkaktohen inflamacione të nyjave dhe veshkave. Madje...

Nëse flini apo dilni me flokë të lagura, rrezikoni këto dy sëmundje

Flokët e lagur ashtu siç mund të ndikojnë në shfaqjen e migrenës mund të shkaktojnë infeksione dhe sinusitin. Këto janë sëmundje të cilat shkaktojnë...

Hudhra, shëruesja që pak e njohim!

Vlerat shëruese të hudhrës së egër janë thuajse të panjohura, ndonëse çdo ekspert i mjekësisë alternative e rekomandon këtë barishte pa asnjë dyshim. Të dhënat...

Shenjat e stresit që nuk duhet anashkaluar

Trupi juaj ka një mënyrë që ju tregon se gjërat nuk janë si duhet. Stresi nuk është diçka që manifestohet mentalisht, por që mund të...

Ja se cilat sëmundje të fëmijëve i shërojnë hurmat

Hurmat janë një ushqim shumë i shëndetshëm edhe për fëmijët tuaj. Ato janë të pasura me elementë të ndryshëm që ndihmojnë në zhvillimin e...

Keni gishtat e dorës të mpirë? Ja ç’tregojnë për shëndetin tuaj

Të kesh gishta ose dhe një krah të tërë të mpirë është diçka që një në 10 persona në botë e kanë përjetuar si...

Shtim alarmant i sëmundjeve psikike të shkaktuara nga stresi në punë

Stresi në punë ka shkaktuar rritje të madhe të rasteve të sëmundjeve gjatë viteve të fundit, shkruan sot gazeta “NZZ am Sonntag”. Të dhënat më...

Njihuni me vetitë shëruese të fikut

Fiku është një frut i stinës së verës, i cili konsiderohet edhe si fruti i parajsës, sepse ripërtërin, forcon, ruan shëndetin dhe largon rrudhat....

Sheqeri e rrit rrezikun e demencës për 33%

Shkencëtarët për një kohë të gjatë kanë sugjeruar se stili i pashëndetshëm i jetesës ndikon shumë në shëndetin e trurit. Ndërkaq këto ditë, hulumtimet e...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
177AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Shpërthim në qendër të Vjenës, 12 të lënduar

Së paku 12 persona kanë mbetur të lënduar nga një shpërthim në qendër të Vjenës. Disa ndërtesa kanë mbetur...

1.65 ton kokainë dhe heroinë trafikohen në Evropë nga shqiptarët

Policia e Shtetit dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda të Shqipërisë kanë qenë pjesëmarrëse dhe kanë luajtur rol aktiv në një tjetër...

Rama: Frika nga drejtësia e ka kthyer opozitën në kamikaze

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka lëshuar sërish akuza për opozitën gjatë fjalimit të mbajtur në bashkinë e Gramshit, për votimet e 30...

Serbia paralajmëron hyrjen masive të mallrave serbe në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq është shprehur sot se qeveria e Serbisë do të fusë mallra serbe në Kosovë – me çdo...

A do ta refuzojnë arabët marrëveshjen për Palestinën, siç e refuzoi Sulltani Osman?

Politikani veteran libanez Walid Joumblatt ka nxjerrë një krahasim ndërmjet reagimit të Perandorisë Osmane ndaj ofertës së themeluesit të Cionizmit Theodor Herzl...

Zhgënjen Patriot Behrami, eliminohet në çerekfinale

Patriot Behrami është mposhtur në çerekfinale nga boksieri Lorenzo Sotomayor me pikë dhe kësisoj ka mbetur pa medalje në Lojërat Evropiane Minsk...

10 mijë persona të vdekur brenda një viti në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar statistikat e vdekjeve në Kosovë për vitin që lamë pas. Burimi...