Çfarë ndodh kur hamë vezë çdo ditë

Vezët janë të pasura në hekur, proteina, amino-acide dhe antioksidantë. Ato janë të shkëlqyera. Por çfarë ndodh kur hamë një çdo ditë? Besohej se ngrënia e...

Përdorimi i detergjentëve dëmton dhe ul funksionin e mushkërive, po aq sa duhanpirja

Përdorimi i detergjentëve apo produkteve të tjera të pastrimit mund të dëmtojnë mushkëritë, po aq sa duhanpirja. Të qenët në kontakt të vazhdueshëm me këto...

Xhirim i rrallë: Kështu përhapet kanceri në organizëm (Video)

Këtë xhirim me siguri nuk e keni parë kurrë deri tani. Shikoni, të zmadhuar, se si kanceri përhapet nëpër organizëm. Kanceri është një ndër sëmundjet...

Përzierja që do ju shpëtojë nga kolla, ftohja e dhembja e fytit

Gjatë dimrit ne bëhemi më të ndjeshëm ndaj të ftohtit dhe në shumë raste vuajmë nga dhembja e fytit, kolla e fortë,...

Kosova s’është imune nga virusi kinez, Ramadani thotë se IKShP-ja është në gjendje gatishmërie

Kosova nuk është imune nga virusi i ri që është shfaqur në Kinë dhe që ka prekur mbi 1700 persona, raporton Ekonomia...

Alarm për shkak të sëmundjes infektive në Indi, 28 të vdekur

Në shtetin indian Kerala që është duke u përballur me përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës të shkaktuara nga reshjet e dendura, që nga 1...

A NDIKON SPIRITUALITETI NË SHËNDET?

Spiritualiteti është mënyra si të gjendet kuptimi i jetës, shpresës, rehatisë dhe paqes së brendshme në jetë. Shumë njerëz e gjejnë spiritualitetin nëpërmjet fesë....

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin për lënien e duhanit

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanpirësit ta lënë duhanin lehtësisht, kanë...

Pse duhet të hani ftonj gjatë vjeshtës

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë , por nga të dhënat e deri tanishme të shkencës...

Të fjeturit shumë qon në sëmundje të zemrës

Fjetja për më shumë se 6-8 orë gjat natës mund të shoqërohet me rrezikun e shtuar për vdekje të papritur dhe sëmundje kardiovaskulare, thotë...