Qepa e kuqe efektive në luftën kundër kancerit

Qepa ka veti të mëdhaja ushqyese dhe i shërben për mrekulli organizmit të njeriut, por përveç kësaj ajo shquhet edhe për luftën...

Simptomat e mpiksjes së gjakut dhe kur duhet të thërrasim ambulancën

Shumicën e kohës, mpiksja e gjakut është e dobishme. Kur lëndoheni, gjaku duhet të ‘forcohet’ dhe të mblidhet në vend për të...

Si ndikon dimri tek shëndeti i të gjithë organizmit

Kur flasim për dimrin përjetimet dhe mendimet mund të jenë të ndryshme. Ka persona që stinën e ftohtë e pëlqejnë dhe ka të...

10 këshilla për parandalimin e ftohjes

Ftohja është infeksioni më i zakonshëm viral në botë dhe është shkaku kryesor i vizitave te mjeku, si dhe ditët e humbura nga...

Ja 5 mënyra se si qumështi mund t’ju ndihmojë në përmirësimin e shëndetit

Qumështi është një lëng i pasur me lëndë ushqyese që është përdorur në të gjithë botën për mijëra vite. Llojet...

Ja çka duhet konsumuar gjatë stinës së dimrit

Pranvera ka shpargun dhe perime të freskëta, vera ka manaferra dhe patate, vjeshta ka rrush, lakra dhe shegë, por tryezat e ngrënies gjatë dimrit...

Bota pi më pak duhan! OBSH: Fushata antiduhan po jep rezultate

Numri i konsumuesve meshkuj të duhanit ka shënuar rënie për të parën herë, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë duke e cilësuar këtë një arritje...

Efektet pozitive të kivit

Kivit janë fruta të vogla që kanë shije të mirë dhe shumë përfitime shëndetësore. I gjithë fruti i kivit është i ngrënshëm,...

Lëngu që shkatërron gurët në veshka

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ata zakonisht...

A e dini sa orë ecje duhen për të djegur kaloritë e marra nga...

Të gjitha ushqimet e paketuara duhet që të kenë një përshkrim se sa ushtrime fizike i duhet një personi për të djegur kaloritë...