Studiuesit zbulojnë një ilaç të ri nga lakra për një sëmundje të përhapur tek...

Ato nuk janë ushqimi i preferuar për shumicën e njerëzve, por lakrat e Brukselit po shërbejnë si frymëzimin për një ilaç anti-Alzheimer. Shkencëtarët kanë zhvilluar...

Anemia gjatë shtatzënisë si pasojë e mungesës së hekurit: Këshilla parandaluese

Gjatë shtatzënisë gratë janë më të rrezikuara që të zhvillojnë anemi si pasojë e mungesës së hekurit, një gjendje ku nuk ka mjaftueshëm qeliza...

Ky është çaji që mban nën kontroll tensionin e lartë

Tension i lartë i gjakut (hipertensioni) është njohur si vrasësi i heshtur për dy arsye: shumica e njerëzve nuk e dinë se vuajnë nga...

Kremrat e lëkurës, shkaktarë të vdekjeve nga zjarri

Kremrat e lëkurës që përdoren për të kuruar lëkurën e thatë dhe të yndyrshme mund të shkaktojnë vdekje nga zjarri. Një studim i ri ka...

Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë të pastroni mushkëritë nga nikotina

Këto janë disa nga ushqimet e caktuara që ndihmojnë organizmin të pastrohet shpejt nga nikotina. Spinaqi Acidi folik është shumë i rëndësishëm për punën normale dhe...

Ushqimet që e rrisin rrezikun e sulmit në zemër

Sulmet e zemrës zakonisht shkaktohen nga ndonjë sëmundje koronare e zemrës. Kjo zakonisht ndodh kur arteret koronare, enët e gjakut të cilat e furnizojnë...

Konsumoni hudhrën për të larguar gripin

Hudhra do t’ua lehtësojë gripin edhe nëse ai është “kokëfortë” dhe nuk ju lëshon gjatë. Duke konsumuar dy apo tre pjesë hudhre në çfarëdo mënyrë...

4 llojet e gurëve që formohen në trupin e njeriut

Hera–herës, në trupin tonë formohen guralecë, ndaj le të shohim si zhvillohen dhe si mund t’i parandalojmë ata. Kur trupi ynë prodhon më shumë seç...

Disa ushqime që ju ndihmojnë për problemet shëndetësore

Harrojini barnat. Më poshtë gjeni disa ushqime që ju ndihmojnë t’i luftoni disa nga dhimbjet dhe problemet shëndetësore më të shpeshta. Dhimbje e muskujve- Qershitë,...

Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere. Ja sa shpesh duhet ta ndërroni

Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
173AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ismet Tara thotë se nuk i duhet avokat për ta mbrojtur në Hagë luftën...

Ndonëse pa dëshirën e tij është emëruar komandant i Brigadës 124 të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ismet Tara thotë se ka luftuar...

Mjekët në grevë, i moshuari në gjendje të rëndë, nuk e mjekojnë (Video)

Është duke vazhduar greva nëpër institucionet shëndetësore në Kosovë. Derisa mjekët kërkojnë rritje page, pacientët janë ata që vuajnë pasoja. Një rast i tillë...

Norvegjia ka nevojë për punëtorë nga vendet e treta, paga është marramendëse

Edhe Norvegjia u është bashkuar shteteve si Zvicra, apo Gjermania që kërkojnë punëtorë. Këto vende kërkojnë punëtorë për shkak të plakjes së popullsisë...

Greva e kirurgëve po u kushton shtrenjtë pacientëve, ftohen organet e drejtësisë për të...

Kanë kaluar rreth një muaj prej kur mjekët kirurgë të Kosovës janë në grevë. Aktualisht në grevë janë rreth 200 kirurgë në gjithë...

Putin: Qëndrimi ynë për Kosovën s’ka ndryshuar, ushtria dhe taksa tensionuan situatën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Puntin, sot ka qëndruar për vizitë zyrtare në Serbi. Presidenti i Rusisë, Valdimir Putin, gjatë vizitës së tij zyrtare...

Haradinaj përmes Facebook-ut tregon çfarë bisedoi me Hahnin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka treguar çfarë ka diskutuar me komisionerin Johannes Hahn. Komisioneri për...

Kjo kompani planifikon reklama në qiell, që do shihen natën nga të gjithë

Me anë të qindra satelitëve të vegjël, një kompani kontroverse planifikon të vë reklama në qiell, që do shiheshin nga të gjithë...