Gjërat që nuk duhet t’i bëni para operacionit…

Përpara se të futemi në sallën e operimit, përveç se mendojmë gjëra të ndryshme, kryejmë edhe disa veprime të cilat nuk mendojmë se mund...

Brokoli detoksifikon gjithë organizmin

Brokoli ka një efekt të fortë dhe pozitiv në sistemin e detoksifikimit të organizmit dhe është përgjegjës për kombinimin e tre fitonutrientëve, të cilat...

Smoothie jeshile përplot vitamina!

Ndryshe nga lëngjet, smoothie jeshil janë ushqime të plota, të pasura me fibra.Janë më të shijshme seç duken, pasi në shije dominojnë frutat, ndërsa...

Konfirmohet rasti i dytë me malarie në Kosovë

  Klinika Infektive në QKUK ka konfirmuar rastin e dytë për këtë vit të prekur nga sëmundja e malaries. Drejtori i Klinikës, Dr. Hamdi Ramadani, ka...

Çfarë i ndodh trupit nëse pini vetëm një gotë ujë në ditë

Ekspertët rekomandojnë që të pini rreth 2 litra ujë në ditë. Kjo është e barabartë me rreth 8 gota ujë! Por sa e sa herë...

Cilët janë shkaktarët e Epilepsisë?

Epilepsia është një sëmundje e shpeshtë e cila prodhon kriza periodike. Krizat janë lëvizje dhe sjellje anormale të cilat vijnë si rezultat i ndonjë...

Udhëzime si të veproni në rast të sulmit në zemër

Sapo të hetoni simptomat e para, thërrisni ndihmën, mirëpo para se të arrijë ndokush tek ju, duhet patjetër të veproni kështu. Të sëmurët nga zemra...

Këtë nuk e keni ditur për pataten!

Patatet në dukje të "pafajshme" mund të ushqejnë krizën e obezitetit të vendit. Një dokumentar i ri i BBC synon të zbulojë ushqimet e...

Arsyet pse të gjithë duhet të konsumojnë dy vezë në ditë

Veza është një prej ushqimeve më të shëndetshme dhe gjithashtu e pasur me proteina. Por mbi të gjitha veza zë vend në pjesën më...

Gështenja të pjekura – Vlera energjike për organizmin….

Gështenjat janë ndër më të mirat e sezonit. Të pjekura apo të ziera, aroma e tyre është e parezistueshme, posaçërisht në këto ditë vjeshte. Për...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
173AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Thaçi e nis ditën me të ftuarit e Gjykatës Speciale

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka pirë kafen e mëngjesit me dy ish-komandant të luftës. Thaçi është takuar me Sami Lushtakun, ish-komandant në zonën e...

Gabim softuerik i Facebook-ut, ekspozohen fotografitë e 6.8 milionë përdoruesve

Facebook ka ekspozuar fotografitë e miliona përdoruesve pa lejen e tyre, bëri të ditur vet rrjeti i mediave sociale, i cili fajëson një gabim...

Ministri Matoshi merr çmim ndërkombëtar

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka marrë një letër nga Fondacioni Let`s Do It World me seli në Tallinn të Estonisë...

Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere. Ja sa shpesh duhet ta ndërroni

Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë...

Distria Krasniqi e vendos flamurin e Kosovës mbi të Rusisë në Kinë

Sporti i xhudos vazhdon ta valëvitë lartë flamurin e Kosovës gjithandej nëpër botë. Sportisët e Kosovës në këtë sport, po paraqiten në nivel kampionësh në...

Veseli: Pas Ushtrisë, ofensivën e Serbisë do ta ndalim edhe me dialog

Pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë, Veseli tha se të gjitha procedurat kanë shkuar në rregull dhe se mbajtja e seancës në ora 14:00...

Ramush Haradinaj do të prezantojë draft-librin e madh për një marrëveshje me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka paralajmëruar që në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë të prezantojë një drajt libër për një marrëveshje gjithëpërfshirëse me...