12 arsyet përse po vuani nga kapsllëku

Le ta pranojmë: Kapsllëku është i tmerrshëm – dhimbja, fryrja e barkut, mungesa e oreksit. Fatmirësisht, nuk jeni të vetmit. Rreth 16% e të rriturve...

Rriten shpresa për miliona pacientë me kancer:

Një trajtim i ri për kancerin, i cili i shfrytëzon qelizat e imunitetit nga të huajt mund t’i shpëtojë miliona jetë të pacientëve me...

Pas gjymtyrëve të ftohta fshihen probleme shëndetësore

Shumë prej nesh e kanë provuar të paktën njëherë një jetë ndjesinë e të pasurit këmbët “akull”. Ndryshimet në temperaturën e gjymtyrëve, shëndeti dhe...

Bajamet e infektuara, komplikacionet dhe format e trajtimit

Tonsiliti është inflamacion i bajameve apo i grykëve. Shenjat dhe simptomat e tonsilitit përfshijnë bajamet e fryra, dhimbjen e fytit, vështirësi në gëlltitje dhe...

Konsumimi i rregullt i arrave ju mbron nga çrregullimi i rrahjeve të zemrës

Njerëzit që hanë rregullisht një sasi të vogël të arrave rrezikohen më pak nga çrregullimi i rrahjeve të zemrës , si shkaktar i sulmit...

Kaq shumë e rrezikoni veten, nëse e pini edhe një cigare të vetme

Personat të cilët janë duke e zvogëluar numrin e cigareve që i konsumojnë brenda ditës, prapëseprapë mund të jenë duke u rrezikuar nga sëmundjet...

Dobitë shëndetësore nga specat djegës

Shumë njerëz janë të fiksuar se nuk duhet të hajmë djegës e disa të tjerë i bëjnë pjesë e të gjitha shujtave. E vërteta është...

Shenjat që tregojnë se nuk jeni duke marrë kalium mjaftueshëm

Përgjatë viteve mund t’iu thuhet që të konsumoni më shumë kalium për balancimin e presionit tuaj të gjakut, për shkak të veshkave ose rregullimit...

Njihuni me vlerat e rralla të pjeshkës

Pema e pjeshkës ka një histori të lashtë. Me origjinë nga Kina, ka ndikuar në kulturën dhe artin e të gjitha vendeve ku është...

Ilaqi i ri kundër sëmundjes Alzheimer

Ato nuk janë ushqimi i preferuar për shumicën e njerëzve, por lakrat e Brukselit po shërbejnë si frymëzimin për një ilaç anti-Alzheimer. Shkencëtarët kanë zhvilluar...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
173AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ismet Tara thotë se nuk i duhet avokat për ta mbrojtur në Hagë luftën...

Ndonëse pa dëshirën e tij është emëruar komandant i Brigadës 124 të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ismet Tara thotë se ka luftuar...

Mjekët në grevë, i moshuari në gjendje të rëndë, nuk e mjekojnë (Video)

Është duke vazhduar greva nëpër institucionet shëndetësore në Kosovë. Derisa mjekët kërkojnë rritje page, pacientët janë ata që vuajnë pasoja. Një rast i tillë...

Norvegjia ka nevojë për punëtorë nga vendet e treta, paga është marramendëse

Edhe Norvegjia u është bashkuar shteteve si Zvicra, apo Gjermania që kërkojnë punëtorë. Këto vende kërkojnë punëtorë për shkak të plakjes së popullsisë...

Greva e kirurgëve po u kushton shtrenjtë pacientëve, ftohen organet e drejtësisë për të...

Kanë kaluar rreth një muaj prej kur mjekët kirurgë të Kosovës janë në grevë. Aktualisht në grevë janë rreth 200 kirurgë në gjithë...

Putin: Qëndrimi ynë për Kosovën s’ka ndryshuar, ushtria dhe taksa tensionuan situatën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Puntin, sot ka qëndruar për vizitë zyrtare në Serbi. Presidenti i Rusisë, Valdimir Putin, gjatë vizitës së tij zyrtare...

Haradinaj përmes Facebook-ut tregon çfarë bisedoi me Hahnin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka treguar çfarë ka diskutuar me komisionerin Johannes Hahn. Komisioneri për...

Kjo kompani planifikon reklama në qiell, që do shihen natën nga të gjithë

Me anë të qindra satelitëve të vegjël, një kompani kontroverse planifikon të vë reklama në qiell, që do shiheshin nga të gjithë...