Mërgimtarët shpenzojnë për pushime, kursejnë për dhëmbë (Video)

Stomatologët në Kosovë gjatë verës po del të kenë goxha më shumë punë se stinëve tjera. Numri më i madh i pacientëve janë mërgimtarë, derisa...

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin për lënien e duhanit

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanpirësit ta lënë duhanin lehtësisht, kanë...

Pse të moshuarit duhet të përdorin vazhdimisht aspirinë?

Miliona personave të moshës së shtyrë u përshkruhet përdorimi ditor i aspirinës. Një studim i zhvilluar së fundmi ka treguar që ndalimi i përdorimit ditor...

Kujdes nga çamçakëzi, shkakton probleme tek nofulla

Sheqeri i cili gjendet tek disa çamçakëzë është një përbërje që shkakton probleme për shëndetin e dhëmbëve prandaj duhet të keni kujdes...

Shenjat e stresit që nuk duhet anashkaluar

Trupi juaj ka një mënyrë që ju tregon se gjërat nuk janë si duhet. Stresi nuk është diçka që manifestohet mentalisht, por që mund të...

Keqinformimi lidhur me vaksinimin mund të dëmtojë shëndetin publik

Frika nga efektet anësore të vaksinës është arsyeja kryesore pse njerëzit i refuzojnë ato, thuhet në një raport të publikuar nga Shoqëria...

Cilët janë shkaktarët e Epilepsisë?

Epilepsia është një sëmundje e shpeshtë e cila prodhon kriza periodike. Krizat janë lëvizje dhe sjellje anormale të cilat vijnë si rezultat i ndonjë...

Si duhet të veproni kur keni marramendje?

Të gjithëve na ndodh ndonjëherë që të kemi marramendje. Trupi jonë e humbet ndjenjën e ekuilibrit, dhe kemi të vjella, lëvizje anormale të syrit,...

Çka bëhet nëse merrni grupin e gabuar të gjakut

Transfuzioni i gjakut i një grupi të papërshtatshëm mund të jetë fatal. Ai është një procedurë e thjeshtë mjekësore, e përdorur nga mjekët për të...

7 të mira nga lëngu i limonit

Tashmë të gjithë e dimë se limoni nuk gjen përdorim vetëm në kuzhinë. Përfitimet për shëndetin nga limoni duket se janë të mëdha, dhe preferohet...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
176AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Disa programe të studimit në UP mund të mbyllen

Është paralajmëruar mbyllja e disa programeve të studimeve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. Së fundi është hapur konkursi...

Bilanci i fundit i tërmetit: 915 shtëpi dhe banesa të dëmtuara

Bilanci më i fundit nga tërmeti i 21 shtatorit janë 915 banesa dhe pallate të dëmtuara. Duke komunikuar këto...

Publikuan lajme të rreme për tërmetin, arrestohen dy gazetarë shqiptarë

Policia e Shqipërisë mbrëmë pas mesnatës ka arrestuar dy gazetarë të cilët publikuan lajmin e rremë se do të ketë tërmet të...

Kosova me vdekshmërinë më të lartë në Evropë nga ajri i ndotur

Për vite me radhë fusha e ambientit nuk ka qenë prioritet i qeverive, të cilat kanë udhëhequr me Republikën e Kosovës.

Goditja e Shqipërisë nga tërmeti, qytetarët ende jashtë shtëpive

Shqipëria është prekur nga lëkundje të fuqishme tërmeti, që kanë shkaktuar dëme materiale të mëdha dhe dhjetëra persona janë lënduar.

Xavi: Nuk e kam problem të bëhem trajner i Barcës

Legjenda e Barcelonës, Xavi thotë se ai është në pritje të marr drejtimin e ish-klubit të tij dhe të ish-shokëve të skuadrës...

Formula 1, Vettel triumfon pas një viti

Më në fund rikthehet Sebastian Vettel. Gjermani është rikthyer tek fitorja pas një viti falë një strategjie perfektë qe...