IKSHPK-ja përsërit apelin për qytetarët: Mund të shkaktoni shpërthim epidemik, mos u grumbulloni në...

0
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka përsëritur apelin drejtuar qytetarëve që të mos dalin nga shtëpitë, në kohën kur vendi...

Kardiokirurgët që u larguan nga QKUK-ja punësohen në Spitalin Amerikan, reagon SHSKUK-ja

0
Dy kardiokirurgët Raif Çavolli e Arbër Kutllovci, pasi hoqën dorë nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës, janë punësuar në Spitalin Amerikan.

Ushqimet që nuk duhet t’i mbani në frigorifer

0
Janë një numër i ushqimesh që mund të mos e keni ditur se nuk duhet mbajtur në frigorifer. Ju njoftojmë me disa nga to: Buka Nëse e...

Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët

0
Ne shkojmë shpesh te dentisti, refuzojmë ushqime të ëmbla dhe kujdesemi edhe se çfarë hamë por shpesh herë edhe nuk ia dalim. Shumë prej nesh...

Këto janë shenjat që tregojnë se ju ka rënë sheqeri në gjak

0
Rreth 9% e grave vuajnë nga mungesa e hekurit dhe për më tepër nuk janë as në dijeni. Hekuri është një mineral që merr pjesë...

Deri në vitin 2030, kjo sëmundje do të jetë shkaku i tretë i vdekjes...

0
Sëmundja kronike obstruktive e mushkërive është një nga shkaqet më pak të njohura, por shumë të zakonshme të vdekjes së njerëzve në...

Kujdes, kjo pije dëmton eshtrat…

0
Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e...

Shenjat e para të kancerit në prostat

0
Edhe pse kanceri në prostat është ndër kancerë t që mund të shërohet por është më e lehtë nëse zbulohet më herët. Por është e...

MSh-ja thotë se ka teste të mjaftueshme, sonte arrijnë 2 mijë sosh

0
Ministria e Shëndetësisë, ka bërë të ditur se sonte do të arrijnë në Kosovë edhe 2 mijë teste të reja teksa ka...

Për gjashtë muaj janë kryer 21 mijë operacione në QKUK

0
Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK), dr. Basri Sejdiu, para Bordit Drejtues të SHSKUK-së, ka paraqitur raportin gjashtëmujor...