Xhirim i rrallë: Kështu përhapet kanceri në organizëm (Video)

Këtë xhirim me siguri nuk e keni parë kurrë deri tani. Shikoni, të zmadhuar, se si kanceri përhapet nëpër organizëm. Kanceri është një ndër sëmundjet...

Për gjashtë muaj janë kryer 21 mijë operacione në QKUK

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK), dr. Basri Sejdiu, para Bordit Drejtues të SHSKUK-së, ka paraqitur raportin gjashtëmujor...

Temperatura e dhomës, fajtor për tensionin e lartë të gjakut

Sipas një studimi të publikuar kohët e fundit, jetesa në një shtëpi të ftohtë mund të jetë një faktor rreziku për hipertensionin. Autorët besojnë...

Në 40 sekonda një vetëvrasje, depresioni shkak kryesor

Një raport i fundit i OBSH tregon se në botë mesatarisht në çdo 40 sekonda, një person i jep fund vetes duke u vetëvrarë....

Ja si ndikon qepa në organizmin tuaj

Numri i rasteve të diabetit të tipit 2 po rritet me shpejtësi, dhe sa i përket sëmundjes së rëndë, e cila kërkon terapi të...

Proteinat e dëmshme në zorrën qorre shkaktojnë sëmundjen e Parkinsonit

Sipas gjetjeve të studiuesve, njerëzit që kanë trajtuar me operacion zorrën qorre pak më pak shanse të vuajnë nga sëmundjet neurodegjenerative. Për një kohë të...

Farat e domates më të mira se aspirina

Disa studime klinike, kanë zbuluar se farat e domates përmbajnë një xhel natyral i cili përmirëson qarkullimin e gjakut dhe parandalon mpiksjen e tij. Kjo...

Dobitë shëndetësore nga specat djegës

Shumë njerëz janë të fiksuar se nuk duhet të hajmë djegës e disa të tjerë i bëjnë pjesë e të gjitha shujtave. E vërteta është...

Çfarë ndikimi ka qumështi në sheqerin në gjak?

Një filxhan qumësht për kafjall ka të bëjë me kontrollin më të mirë të përqendrimit të sheqerit në gjak

Nëse jeni një nga këto katër raste, mos hani kurrë shegë

Në rast se jeni shtatzënë ose po ushqeni foshnjën me gji: Lëngu i shegës është i sigurt për nënat shtatzënë dhe ato...