Cilët janë antibiotikët Bio që nuk skadojnë?

Vjeshta ka shtrirë këmbët edhe pse dielli në këto ditë të bën të mendosh se je në pranverë, por njerëzit që kolliten, tështijnë dhe...

Mënyra më e lehtë për largimin e mykut nga rrobat

Në qoftë se për një arsye apo një tjetër vëreni shenja myku në rroba, mos u shqetësoni aspak, pasi gjithçka mund të rregullohet. Më konkretisht,...

Çfarë janë radikalet e lira, armiqtë e trupit?

Rrudha, lëkurë e shkatërruar, shqetësime të llojeve të ndryshme, dhe faji është i radikaleve të lira. Por jo të gjithë e dinë se çfarë...

6 vjeçarja që ka mbi 30 milionë ndjekës në ‘YouTube’, blen ndërtesë me vlerë...

Vogëlushja gjashtëvjeçare e njohur si South Korean Boram, që është shumë e popullarizuar në YouTube, ka blerë një ndërtesë me pesë kate...

Shkencëtarët: Bota ende nuk është gatshme për foshnjet me gjene të modifikuara

Një grup shkencëtarësh të shquar deklaruan se është ende shumë herët që të përpiqemi për të bërë ndryshime permanente në ADN që mund të...

Këto çrregullime të të ushqyerit flasin për Diabet

Simptomat e tipit 2 të diabetit zakonisht shfaqen vonë në jetë, pasi që kjo është mosha kur priret të zhvillohet kjo sëmundje. Mbipesha, kequshqyerja dhe...

Këto janë çajrat që ju ndihmojnë në ditët e vjeshtës

Në këto ditë vjeshte të përcjellura me shi dhe temperatura pothuajse të ulëta, çaji është pija që na ndihmon në forcimin e sistemit imunitar. Më...

Si ta hiqni klorin?

Uji që rrjedh nga rubineti është i mbushur me klor dhe kloreminë, gaz toksik që njihet si dezinfektues. Uji që e pimë nuk duhet të...

Kujdes prindër se çfarë lodrash u blini fëmijëve – “slime” është i rrezikshëm

Prindërit janë paralajmëruar për nivelet e mundshme helmuese të kimikaleve në lodrat e njohura si ‘slime’ që janë shumë të popullarizuara tek fëmijët. Grupi i...

Këto fruta dhe perime janë më të ekspozuarat ndaj pesticideve (Video)

Askush nuk i pëlqen ideja e konsumimit të kimikateve të dëmshme, posacërisht ato që gjenden në fruta e perime. Në media janë publikuar lista e...