Ushqimet që duhet të hani nëse vuani nga osteoporoza

Stina e dimrit është më e vështira për ata që vuajnë nga dhimbjet e kockave. Dhimbja mund të prekë pjesë të ndryshme të sistemit skeletor,...

Lajthitë – për një shëndet më të mirë

Konsumoni lajthi sa të mundeni pasi ato kanë shumë dobi në trupin tuaj. Jo vetëm thelbi, por edhe gjethet e trupi i saj mund...

Rreziqet që u shkakton fëmijëve përdorimi i tepërt i internetit

Përdorimi i internetit dhe teknologjisë sot është një nga trendet e përhapura në gjithë botën. Por, sikurse edhe në shumë vende tjera, edhe në...

Sheqeri e rrit rrezikun e demencës për 33%

Shkencëtarët për një kohë të gjatë kanë sugjeruar se stili i pashëndetshëm i jetesës ndikon shumë në shëndetin e trurit. Ndërkaq këto ditë, hulumtimet e...

Qumështi i devesë: pasi ta lexoni këtë, me siguri do të doni ta provoni

Risia e fundit përsa i përket përbërësve ushqimorë është ajo e qumështit të devesë. Sipas kërkimeve shkencore të publikuara ndër vite vlerat ushqyese të ...

Pemët që kanë shumë sheqer dhe ato që kanë pak

Mos u lodhni shumë duke zgjedhur pemët të cilat kanë pak sheqer, sepse sheqeri i pemëve nuk është i njëjtë me atë industrial. Ky sheqer...

Hudhra: Katër arsye të mira për të mos e eliminuar nga dieta

Hudhra, një eliksir i vërtetë për shëndetin e mirë të trupit tonë. Antireumatike, na mbron nga ulcerat dhe arterioskleroza, ajo është një ndihmë e vlefshme...

Sëmundjet ngjitëse prekin mbi 100 mijë persona në vit

Kosova vazhdon të jetë vend endemik për sëmundje ngjitëse. Këto sëmundje, shpesh manifestohen edhe në forma të rënda dhe përballja me to është mjaft...

Zbulim i rëndësishëm rreth mungesës së vëmendjes dhe hiperaktivitetit

Shkencëtarët zbuluan variacione gjenetike të cila rrisin rrezikun e çrregullimit të mungesës së vëmendjes dhe hiperaktivitetit (ADHD), transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas Science Daily, në...

Dobitë shëndetësore nga specat djegës

Shumë njerëz janë të fiksuar se nuk duhet të hajmë djegës e disa të tjerë i bëjnë pjesë e të gjitha shujtave. E vërteta është...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
177AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Vrasja e 11 vjeçarit, Policia: E dërguam në strehimore, por iku nga aty

Vrasja e 11 vjeçarit në Fushë Kosovë e ka tronditur opinionin në vend. Policia e Kosovës ka bërë të...

Haradinaj emëron Ministrin e ri të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Kryeministri Ramush Haradinaj e ka emëruar Muzafer Shalën Ministër të ri të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë. Këtë e bëri të...

Njeriu i parë në Hënë, 50 vite nga misioni ‘Apollo 11’

50 vite pasi raketa e nisur nga Florida dërgoi njerëzit e parë në Hënë, një veteran i ekuipazhit të “Apollo 11”, kthehet...

Haradinaj nis polemikat edhe me Veselin: Qëndrimet e ndryshme për taksën e kanë dobësuar...

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli lidhur me deklaratën e mbrëmshme për taksën.

Ministria e Pal Lekajt bën dallavere me tenderë dhe ligji shkelet “për hir të...

Disa tenderë të ministrisë së Infrastrukturës janë vënë nën llupen e hetuesisë. Një tjetër tender i realizuar nga kjo ministri mund të...

Ish-punonjësi i Microsoft-it akuzohet për “vjedhje digjitale”

Një ish-punonjës i gjigantit teknologjik amerikan Microsoft është akuzuar për mashtrim të firmës duke vjedhur kartat e dhuratave të përdorura nga firma...

Kolona të gjata në Merdare e Dheu i Bardhë

Ardhja e mërgimtarëve në Kosovë dhe shkuarja e qytetarëve të Kosovës në pushime ka bërë që të shkaktohen kolona në pikat kufitare.