Për herë të parë vendoset pompa e insulinës në Klinikën e Endokrinologjisë në QKUK

Në Klinikën e Endokrinologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, për herë të parë tek pacienti Ilir Koci, është vendosur pompa e parë e...

Shëndeti i Veshkave Nis në Tryezë – Cilat Janë Ushqimet Më të Mira

Shëndeti i veshkave është thelbësor për mirëqenien tonë. Problemet me veshkat shkaktojnë sëmundje të tjera kardiovaskulare. Për fat të mirë ka disa ushqime që i mbajnë...

Video që ju bën ta lini duhanin: Dallimi mes mushkërive të shëndetshme dhe atyre...

A dëshironi ta dini se çfarë me të vërtetë i bëjnë cigaret trupit tuaj? Kjo video tronditëse e tregon dallimin mes mushkërive të një duhanpirësi...

Çka bëhet nëse merrni grupin e gabuar të gjakut

Transfuzioni i gjakut i një grupi të papërshtatshëm mund të jetë fatal. Ai është një procedurë e thjeshtë mjekësore, e përdorur nga mjekët për të...

Gënjeu se ishte e verbër, për 28 vjet

Carmen Himenez, 57-vjeç, nga Spanja, 28 vjet më parë u tha të gjithëve se ishte e verbër pas një lëndimi që kishte pësuar. Pothuajse tre...

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i dardhës

Janë pemë të pothuajse krejt stinëve, por konsumimi i dardhave gjatë dimrit ka veti të mëdha shëndetësore. Dardhat mund t’i konsumojmë si lëngje, reçel e...

Shenjat e para të kancerit të lëkurës

Kanceri i lëkurës – si melanoma, baziliomë, karcinomë skuamoqelizore – shpesh fillojnë si ndryshime në lëkurë. Melanoma mund të lind mbi një nishan ekzistues,...

Për një shendet të mirë, ja përfitimet nga mbajtja e bimëve në shtëpi

Njerëzit shpenzojnë rreth 90% të kohës së tyre në ambiente të mbyllura. Është shumë me rëndësi që këto ambiente të jenë me ajër të pastër...

Shurupi i Kollës Me Shegë dhe Mjaltë – Si Ta Përdorni Për Shërim Të...

Kolla nuk duhet nënvlerësuar apo anashkaluar. Ajo shkakton vështirësi në sistemin imunitar dhe e drobit organizmin. Pasi dobëson mekanizmat mbrojtës të imunitetit, kolla e ka rrugën...

Truri i femrave është më kompleks se i meshkujve

Pavarësisht interesave dhe ngjashmërive që kanë, meshkujt dhe femrat mund të jenë shumë të ndryshëm. Në fakt, ata mund të jenë aq të ndryshëm saqë...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
173AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere. Ja sa shpesh duhet ta ndërroni

Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë...

Distria Krasniqi e vendos flamurin e Kosovës mbi të Rusisë në Kinë

Sporti i xhudos vazhdon ta valëvitë lartë flamurin e Kosovës gjithandej nëpër botë. Sportisët e Kosovës në këtë sport, po paraqiten në nivel kampionësh në...

Veseli: Pas Ushtrisë, ofensivën e Serbisë do ta ndalim edhe me dialog

Pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë, Veseli tha se të gjitha procedurat kanë shkuar në rregull dhe se mbajtja e seancës në ora 14:00...

Ramush Haradinaj do të prezantojë draft-librin e madh për një marrëveshje me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka paralajmëruar që në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë të prezantojë një drajt libër për një marrëveshje gjithëpërfshirëse me...

Seanca për dialogun mbahet në orën 14:00

Seanca për dialogun me Serbinë e paraparë të mbahet sot në orët e paradites, është shtyrë për orën 14:00. Shefi i grupit parlamentar të PDK-së...

Vuçiç: Ushtria e Kosovës me ndihmë të SHBA-ve, Britanisë dhe Gjermanisë

 Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç vlerësoi mbrëmë se pas shumë vitesh kërcënimesh, “në mënyrë ilegale, kundërligjore”, zyrtarisht u formua Ushtria e Kosovës dhe tha...

Rusia paralajmëron ulje të konsiderueshme të prodhimit të naftës

Ministri rus i Energjisë, Aleksandër Novak, njoftoi se vendi do të reduktojë gradualisht prodhimin e naftës, dhe se në fazën fillestare prodhimi do të...