Qepa e kuqe efektive në luftën kundër kancerit

Qepa ka veti të mëdhaja ushqyese dhe i shërben për mrekulli organizmit të njeriut, por përveç kësaj ajo shquhet edhe për luftën...

Simptomat e mpiksjes së gjakut dhe kur duhet të thërrasim ambulancën

Shumicën e kohës, mpiksja e gjakut është e dobishme. Kur lëndoheni, gjaku duhet të ‘forcohet’ dhe të mblidhet në vend për të...

Si ndikon dimri tek shëndeti i të gjithë organizmit

Kur flasim për dimrin përjetimet dhe mendimet mund të jenë të ndryshme. Ka persona që stinën e ftohtë e pëlqejnë dhe ka të...

10 këshilla për parandalimin e ftohjes

Ftohja është infeksioni më i zakonshëm viral në botë dhe është shkaku kryesor i vizitave te mjeku, si dhe ditët e humbura nga...

Ja 5 mënyra se si qumështi mund t’ju ndihmojë në përmirësimin e shëndetit

Qumështi është një lëng i pasur me lëndë ushqyese që është përdorur në të gjithë botën për mijëra vite. Llojet...

Kjo është “nëna e maceve”në Siri, e mbetur në karrocë nga regjimi, kujdeset për...

E njohur si “nëna e maceve”, Ibtisam Said qëndron e ulur në karrocën e saj e shoqëruar nga krijesa më e dashur...

Ja çka duhet konsumuar gjatë stinës së dimrit

Pranvera ka shpargun dhe perime të freskëta, vera ka manaferra dhe patate, vjeshta ka rrush, lakra dhe shegë, por tryezat e ngrënies gjatë dimrit...

Po lufton për të jetuar! Vogëlushja 1-vjeçare që u shpall dy herë e vdekur

Një lojë pranë pishinës me 2 vëllezërit e saj ka rezultuar thuajse fatale për 1-vjeçaren. Foshnja është raportuar dy...

Bota pi më pak duhan! OBSH: Fushata antiduhan po jep rezultate

Numri i konsumuesve meshkuj të duhanit ka shënuar rënie për të parën herë, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë duke e cilësuar këtë një arritje...

Recetë: Patëllxhanë të mbushur me gjizë

Patëllxhanët janë ndër perimet fantastike që pavarësisht mënyrës apo recetës së përgatitjes të tërheqin përherë oreksin. Patëllxhanët i lajmë,...