Supë me fileto pule

Përbërësit për 4 persona: 400 gr fileto pule 1 filxhan çaji makarona supe 1 lugë gjelle kos 1 vezë 1 lugë gjelle miell Limon, kripë, piper, arrë moskat, majdanoz Si fillim...

Dëmet që shkaktohen nga pagjumësia

Pagjumësia për shumë kohë mendohej si çrregullim me pasojë depresionin. Kjo mund të përfshijë vështirësinë për t’ju zënë gjumi, zgjimet e hershme gjatë natës...

Frutat ulin dukshëm stresin

Situatat e stresit ndikojnë jo vetëm në ekuilibrin psikologjik, por në afate të gjata, mund të kenë ndërlikime fizike tek individët. Një faktor që ul...

Llojet e diabetit, simptomat dhe kurimi

Ekspertët thonë se janë rreth 549,000 njerëz në botë vuajnë nga diabeti, të cilët nuk e dinë akoma. Diabeti është gjendje që shkaktohet nga nivelet...

Rriten rastet me kancer të gjirit

Muaji tetor është muaj i vetëdijesimit nga sëmundja e kancerit të gjirit, një prej sëmundjeve më të shpeshta të regjistruara në Kosovë te gratë. Nëntëmujori...

Truri dhe ngrënia e tepruar

Ushqimi të shëndosh edhe pse mund të jetë thjesht në tru ose e thënë më mirë në mendje. Po, sepse mendimi i fiksuar mbi...

Të ushyerit me qumësht gjiri – çelës për zhvillim të qëndrushëm të fëmijëve

Sikurse edhe viteve tjera , edhe këtë vit Ministria e Shëndetësisë, me përkrahjen e Zyrës së UNICEF-it në Kosovë dhe në dhe në bashkëpunim...

6 Këshilla profesionale për fitnes

Ushtroni, hani, fleni dhe përseritni. Me këtë filozofi dhe me 6 këshillat profesionale që do ti merrni këtu ju do të jeni në rrugë...

Dieta për bark të sheshtë në 4 javë – dieta Swift

Quhet dieta Swift, por njihet ndryshe edhe si dieta e zorrëve. Një prej nutricionisteve më të famshme në Amerikë, Katie Madonna Swift, zbulon sesi...

Makarona me proshutë dhe brokoli në furrë

Përbërësit: 400 gr makarona rotini 280 gr brokoli 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 filxhanë proshutë 425 gr salcë Alfredo piper i zi 1 filxhan djathë 1/2 filxhan qumësht Përgatitja: Marrim një tenxhere me...