Mishi i përpunuar po aq kancerogjen sa duhani dhe alkooli…

0
Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin (IARC), nën ombrellën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), tani publikuar një studim ku ka potencuar se mishi...

Diabeti dhe rëndësia e aktivitetit fizik te diabetikët

0
Te personat që vuajnë nga diabeti aktiviteti i rregullt fizik, krahas një diete të shëndetshme, është shumë i rëndësishëm për të mbajtur në kontroll...

Tri erëzat që përshpejtojnë dobësimin

0
Para së gjithash, asnjë nga komponentët nuk do t’i largojë mrekullisht kilogramët e tepërt. Për rezultate sa më të mira të dobësimit, është e...

Pagjumësia mund t’i bëjë fëmijët me mbipeshë

0
Mungesa e gjumit te fëmijët mund të jetë një faktor i rrezikut për paraqitjen e mbipeshës, thotë studiuesit amerikanë. Sipas rezultateve të mbledhura nga mbi...

Pogaçe me djathë dhe proshutë

0
Përbërsit: • 2 gota miell, • 1 gotë kaçkavall të grirë, • 150 gr. proshutë, • 1 gotë jogurt, • 1 lugë e vogël sodë bikarboni, • 1 lugë e...

Shenjat e para të kancerit të fytit…

0
Kanceri i fytit është një lloj tumori malinj I cili përbën 1-2% nga të gjithë kancerët, ose 2-10 raste në 100.000 banorë. Nga ky lloj...

Cilat janë shenjat e heshtura të stresit?

0
Dr. Megan Arroll, psikologe dhe autore e shumë librave, thotë se stresi prek në shumë mënyra si trurin ashtu edhe trupin tonë. Ai lë shenja...

Çka e shkakton djersitje natën te gratë, burrat dhe fëmijët?

0
Ankesa për djersitje natën është një nga më të zakonshme të thënë pacientëve në pranim në mjekët e përgjithshëm. Sipas hulumtimeve statistikore, rrit djersitje...

Si ndikon përdorimi i përditshëm sheqerit në dëmtimin e organeve

0
Sheqeri është burimi parësor i energjisë për qelizat tuaja. Karbohidratet komplekse si niseshteja shpërbëhen në sheqerna të thjeshta gjatë tretjes dhe më pas metabolizohen...

Disa mënyra si të dezinfektoni banakun e kuzhinës nga bakteret

0
Mund të ju duket e çuditshme por banaku i kuzhinës është një ndër vendet më të papastra në shtëpi. Ndonëse ju aty gatuani, përgatitja e...