Si ndikon përdorimi i përditshëm sheqerit në dëmtimin e organeve

0
Sheqeri është burimi parësor i energjisë për qelizat tuaja. Karbohidratet komplekse si niseshteja shpërbëhen në sheqerna të thjeshta gjatë tretjes dhe më pas metabolizohen...

Disa mënyra si të dezinfektoni banakun e kuzhinës nga bakteret

0
Mund të ju duket e çuditshme por banaku i kuzhinës është një ndër vendet më të papastra në shtëpi. Ndonëse ju aty gatuani, përgatitja e...

Dietë e lehtë me dy ditë regjim

0
Kjo është dieta e njohur me emrin “dieta 2 ditore”. Ajo çka e bënë të veçantë këtë dietë nga dietat e tjera është se...

Disa gabime që bëjmë gjatë larjes së rrobave…

0
Që rrobat të jenë të rregullta e të pastra nuk mjafton vetëm t’i fusni në lavatriçe. Gjatë procesit të larjes ndodh që mund të...

Sa orë në ditë duhet punuar?

0
Në shoqërinë e punës papushim, stresi i angazhimeve të vazhdueshme është bërë një fetish, për t’u ekspozuar me krenari. Ndjekja e angazhimeve, përpjekja për...

Si t`i bindim fëmijët…

0
Ky shkrim është një guidë për prindërit, si t’ia dalin mbanë me diktatorët e vërtetë në jetën e tyre: fëmijët! Mosbindja duket sikur ka...

Cilët janë faktorët që ndikojnë në shfaqjen e hipertensionit?

0
Në ditët e sotme 18-20 për qind e popullsisë vuan nga hipertensioni arterial. Shkaqet për këtë janë trashëgimia, stresi, duhani, sëmundjet e veshkave etj....

Mësoni çfarë duhet të hani nisur nga puna që bëni

0
Një regjim ushqimor për çdo profesion. Në bazë të profesionit është e mundur, në fakt, të zgjidhni një dietë të tillë, në mënyrë që...

Toptha me hurma 

0
Nje nga ëmbëlsirat me te shendetshme dhe energjetike! Po ashtu mjaft e lehtë ne pregaditje! -160 gr hurma (te matura pa berthamen) -100 gr bajame -100 gr...

A mund të kurohen venat me variçe?

0
Varices vuajtje burra dhe gra, të moshuar dhe të rinj. Kjo fatkeqësia nuk do të kursejë askënd ... në qoftë se ka një predispozitë...