Çfarë ka brenda mishit të Dynerit?

Dynerët janë një ushqim i shpejtë mjaft popullor në Shqipëri i huazuar nga Greqia dhe Turqia. Mishi shërbehet me pite, sallatë, patate të skuqura...

Shkencëtarët paralajmërojnë katastrofën ekologjike dhe një kolaps të zinxhirit ushqimor

Shkencëtarët kanë paralajmëruar për katastrofën ekologjike pasi numri i insekteve fluturuese ka rënë për tre të katërtat gjatë 27 viteve të fundit. Hulumtuesit në Gjermani...

A janë frutat e thata po aq të shëndetshme sa frutat e freskëta?

Këto fruta janë shumë të pasura me antioksidantë dhe nga pikëpamja ushqyese janë të ngjashme me frutat e freskëta. Megjithatë, ekzistojnë disa dallime kryesore midis dy produkteve. – Frutat e thata përmbajnë më pak ujë...

Rizoto me pulë

Përbërësit: 300 gr mish gjoks pule, 150 gr oriz, 300 ml lëng perimesh, 50 gr djathë parmesan, 20 gr gjalpë, vaj vegjetal, kripë, Biber i...

Piqeni pomfritin fare pa vaj: Shumë më të shijshëm, shumë më të shëndetshëm!

Pomfriti mund të jetë i shëndetshëm edhe shumë më i shijshëm mirëpo vetëm nëse e gatuani në këtë mënyrë specifike. Në të vërtetë, e gjitha...

Bukë me speca dhe kos

Përbërësit: 2 speca, 1 kuq dhe 1 jeshil 150 gr kos Vezë 200 gr miell 00 80 ml vaj luledielli 100 gr djathë kaçkavall 1 thelpi hudhër 1 bustina maja Kripë Përgatitja: Pasi pastrojmë mirë...

Flija tradicionale tash me “pajisjen moderne”

Flija tradicionale eshte prej ushqimeve me te dashura per kosovaret. Por pergatitja e saj pervec qe kerkon mund, gjithashtu mund ta demtoj ambientin aty...

Pse nuk lejohet t’i fryhet ushqimit të nxehtë?

Fryerja e ushqim të nxehtë për ta ftohur. Kjo është një praktik e zakonshme të cilën e përdorin shumë njerëz, e sidomos fëmijët, çdo...

Ja produkti i vetëm që nuk duhet të përdorni në kuzhinën tuaj…

Shkakton kancer dhe shkatërron mushkëritë. Sot, klori zbardhues është padyshim një nga pastruesit gjerësisht më të përdorur. Disa njerëz e përdorin atë për të dezinfektuar kuzhinën,...

Ushqimi i vetëm të cilin duhet ta hani në aeroplan

Fjalët “ushqim në aeroplan” dhe “i shijshëm” rrallëherë futen në të njëjtën fjali, sepse ushqimi në aeroplan ka reputacion të keq. Pasi Gordon Ramsey ka...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
173AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Mourinho e ‘thumboi’, por Klopp i përgjigjet me një deklaratë interesante

Jurgen Klopp ka vendosur ta lavdërojë trajnerin Jose Mourinho, për dallim nga ky i fundit që bëri të kundërtën para derbit të së dielës...

Formimi i Ushtrisë së Kosovës, a u luhatën raportet e Kosovës me NATO-n?

Me vendimin për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake, Kosova nuk arriti të sigurojë edhe mbështetjen e plotë të NATO-s. Qëndrimi...

Thaçi bën homazhe edhe tek të rënët e familjes Jashari

Në ditën e parë të funksionimit të ushtrisë së Kosovës, Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka bërë homazhe edhe tek varrezat e familjes Jashari...

Thaçi e nis ditën me të ftuarit e Gjykatës Speciale

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka pirë kafen e mëngjesit me dy ish-komandant të luftës. Thaçi është takuar me Sami Lushtakun, ish-komandant në zonën e...

Gabim softuerik i Facebook-ut, ekspozohen fotografitë e 6.8 milionë përdoruesve

Facebook ka ekspozuar fotografitë e miliona përdoruesve pa lejen e tyre, bëri të ditur vet rrjeti i mediave sociale, i cili fajëson një gabim...

Ministri Matoshi merr çmim ndërkombëtar

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka marrë një letër nga Fondacioni Let`s Do It World me seli në Tallinn të Estonisë...

Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere. Ja sa shpesh duhet ta ndërroni

Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë...