Ëmbëlsirë e lehtë

0
Perberesit: - 1 Hopla krem - Keksa - Kafe - Sheqer - 1 çokollate per shkrirje - Arra te bluara Pergatitja: Tundeni nje kuti Hopla me mixer deri sa te merr formen...

Si të pastroni tenxheret

0
Mos mendoni që enët e djegura nga gjellrat nuk pastrohen më dhe nuk shkëlqejnë më si më parë. Zgjidhja gjendet në një truk të lehtë: Mbushim...

Revani Tradicionale me Mjaltë – Ndjesia Perfekte e Shjes

0
Vështirë se mund t’i rezistosh shijes tradicionale së kësaj ëmbëlsire të shkrifët, të butë, ëmbëlsuar me sherbet e mjaltë. E përsosur, e lehtë, e shijshme!...

Fistikët ideal për të mposhtur urinë dhe përmirësimin e përqendrimit

0
Fistikët janë shumë më tepër se sa një shoqërues ato janë të shëndetshëm për tu ngrënë në një aperitiv. Fistikët në zyrë për të thyer...

Pitajka, simbol i Ramazanit në Prizren

0
Tryezat e qytetarëve të Prizrenit gjatë muajit të Ramazanit pasurohen me ushqimin e domosdoshëm, simbol i këtij muaji të shenjtë, pitajkën. Në qytetin historik të...

Couscous, i shijshëm dhe me vlera ushqyese

0
Couscous është një ushqim që përftohet nga kokrriza të grimcuar të grurit durum. Ai mund të gatuhet si një pjatë e plotë ose të...

Torte me banane

0
Kjo është ëmbëlsirë shumë e thjeshtë. Përbërësit 3 vezë 1 gotë sheqer

Ja si ta kuptojmë nëse orizi është plastik apo jo

0
Prodhuesi më i madh i orizit në botë është Kina, me më shumë se 200 ton oriz në vit. Një gjë që nuk e dimë...

Dobitë e vajit të ullirit

0
Vaji i ullirit është konsideruar si një nga mrekullitë e natyrës për shkak të vlerave ushqyese dhe dobive që mbart. Sipas studimeve të ndryshme...

Si të pregadisni pite me jogurt

0
Përgatitja e saj është shumë e lehtë dhe mjaftojnë shumë pak përbërës të cilët gjenden shumë thjesht në çdo kuzhinë. Për 4 persona nevojiten: * 6...

Artikujt e fundit