Sallatë me misër, bizele, kikirikë dhe susam

Ka një shije të mrekullueshme dhe një mënyrë përgatitje shumë të lehtë. Përbërësit: ▪ 1 paketim të ngrirë kokrra misri të ëmbël, ▪ 100 g bizele të...

Përse boronicat janë të mbuluara me një lloj pluhuri të bardhë

Misteri se përse boronicat janë të mbuluara me një pluhur të bardhë kur i blini ato në dyqan, më në fund është zgjidhur. Por mos...

Pesë ushqimet më të mira për mëngjes

Cilat janë ushqimet më të shëndetshme për vaktin e mëngjesit? Mjedra Një filxhan mjedrash na jep 8 gramë fibra (dy herë më shumë sesa ka në...

Çfarë tha profeti Muhammed për vajin e ullirit dhe përdorimin e tij?

Vaji i ullirit është i pranishëm në shumë familje, por të pakta janë ato familje të cilat kanë njohuri të përgjithshme rreth vajit të...

Qofte me Presh dhe Miell Misri

Me një shije krejt speciale, të lehta dhe fantastike për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës. Kjo recetë përgatitet shumë lehtë dhe shpejt, ideale...

Paragjellë me patate

Përbërësit: 1 kg patate 2 qepë 1-2 lugë margarinë 1 tubë majdanoz 200 gr djathë i yndyrshëm i fortë kripë, piper, arrë moskati 1 lugë kopër 1 lugë qimnon Patatet lahen dhe me...

Ëmbëlsirë me lëng portokalli Fanta

Përbërësit: Pjesa e parë: 2 vezë 5 lugë sheqer 5 lugë qumësht 5 lugë vaj 5 lugë miell 1 pecivë qershi Pjesa e dytë: 500 ml qumësht 200 ml shllag krem 5 lugë sheqer 5 lugë niseshte 1...

Hallvë me miell misri dhe arra, shija e pagabueshme

Fantastike në shije, krejt e lehtë në përgatitje, hallva vijon të mbetet një nga ëmbëlsira klasike, tradicionale shqiptare. E përgatitur në mënyra të ndryshme, me...

Triku për pallaqinka perfekte! (Video)

Perberesit: - 5 veze, - gjysme litre qumesht (ne mungese te qumeshtit vetem uje), - pak kripe, - 1 sheqer vanileje, - 1 filxhan kafeje vaj, - 400 gram miell. Menyra...

Fistikët ideal për të mposhtur urinë dhe përmirësimin e përqendrimit

Fistikët janë shumë më tepër se sa një shoqërues ato janë të shëndetshëm për tu ngrënë në një aperitiv. Fistikët në zyrë për të thyer...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
134AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Pacientët detyrohen t’ia blejnë mantelat mjekëve para se të hyjnë në operacion

Pacientët e QKUK-së po detyrohen t`i blejnë vetë gjilpërat dhe penjtë kirurgjik e madje edhe mantelet sterile të mjekëve në mungesë të furnizimit të...

Chelsea fiton ndaj Leicesterit në vazhdime

Chelsea ka fituar në vazhdime ndaj Leicester Cityt me rezultat 1-2 dhe kështu u kualifikua në gjysmëfinale të FA Cup. Ishte një ndeshje e mirë...

Risia e Porsche? Një seri makinash hibride

Porsche është zotuar se do të prodhojë edhe më shumë variante të makinës së saj të parë sportive elektrike. Këtu përfshihet edhe një i...

“Demarkacioni në fazën finale, edhe deputetët që hezitojnë do ta mbështesin këtë proces”

Kryesia e Kuvendit tashmë ka caktuar seancën e Demarkacionit për ditën e martë, në orën 16:00. Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e...

“Mishi i dërguar në Kosovë ishte i destinuar për kafshët”

Kompania belge e mishit, “Vanlommel”, mishi i së cilës ishte asgjësuar në muajin shtator të vitit 2016 nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV),...

Asus ZenFone 5 i ngjashëm me iPhone X

Një nga trendet e këtyre muajve të fundit është përshtatja me nivelin e iPhone X nga telefonat Android. Të tillë si Leagoo S9, Asus ZenFone...

Spanja kushtëzon pjesëmarrjen në Samit: Kosova vetëm si pjesë e ndonjë komisioni të UNMIK-ut

Shteti spanjoll po vazhdon me qëndrimet kundër Kosovës. Tashmë qeveria e Spanjës ka paraqitur disa kushte që ndërlidhen me Kosovën, për pjesëmarrjen e...