Lindje-Perëndim: kostoja e tmerrshme e zjarreve në “mushkërinë e botës”

0
Qyteti më i madh i Brazilit, Sao Paolo u zhyt në errësirë në fund të gushtit; jo prej një fenomeni natyror, por...

Pse Gjermania ka nivelin e vdekshmërisë më të ulët në krahasim me vendet e...

0
Gjermania është një 10 vendet me numrin më të lartë të njerëzve të diagnostikuar me Covid-19. Referuar të dhënave, Gjermania ka shumë...

Nobelisti Peter Handke del edhe jugosllav! Ja si u pajis pasaportë nga Millosheviçi gjatë...

0
Fituesi i Nobelit në Letërsi, shkrimtari austriak Peter Handke, mban gjithashtu një pasaportë të ish-Jugosllavisë, dhënë për të nga Millosheviçi. Ky është...

Gjobë prej 9.200 eurosh për ata që këpusin zambakun special

0
Ata që do këpusin zambakun i cili në literaturë quhet "Mis/Akkuş" i zbuluar për herë të parë në Ordu të Turqisë në...

Gruaja më e vjetër në botë mbush 117 vjet

0
Japonezja Kane Tanaka ka thyer rekordin e saj si personi më i vjetër në botë duke festuar 117 vjetorin e lindjes.

Bashkë pas 20 vitesh: Vajza gjen prindërit biologjikë, pasi i humbi të atit në...

0
Një vajzë ka mundur të ribashkohet me prindërit e saj biologjikë, 20 vite pasi i humbi të atit në tren.

Imami mëson gjuhën e shenjave për t’u ligjëruar besimtarëve të shurdhër

0
Një imam turk që vepron në provincën Mugla ka mësuar gjuhën e shenjave, në mënyrë që të jep ligjërata fetare për besimtarët...

Busti 3 mijë vjeçar i Tutankhamunit, u shit për 6 milionë dollarë në një...

0
Një bust 3 mijë vjeçar i Tutankhamunit që Egjipti pretendon se është vjedhur, është shitur për 6 milionë dollarë në një ankand....

Gjenden 13.5 ton ar dhe 20 miliardë dollarë në bodrumin e ish-kryebashkiakut të Pekinit

0
Në bodrumin e shtëpisë së ish-kryebashkiaku të Pekinit  Zhang Qi, janë gjetur 13.5 ton ar dhe 20 miliardë dollarë. Sipas...

Gjermani, vidhen thesaret me vlerë miliarda euro

0
Një vjedhje spektakolare ka ndodhur në Gjermani. Mësohet se  ‘Kasaforta Jeshile’, një koleksion pasurish historike me vlerë të paçmuar është vjedhur.