Elefanti gjigant vendos të ulet sipër veturës me udhëtarë

0
Të gjitha veturat e tjera kaluan, por elefanti te parku kombëtar Kao Jai në Tajlandë vendosi se kjo makinë, specifikisht, nuk duhej...

383 vjet nga themelimi i Universitetit të Harvardit

0
Universiteti i Harvardit, njëri ndër universitetet më prestigjioze në botë, shënon sot 383-vjetorin e themelimit. I themeluar para gati...

Akuzohet profesori i Oksfordit, shiti fragmente të lashta të Biblës

0
Një profesor i Universitetit të Oksfordit është akuzuar se i ka shitur fragmente të lashta të Biblës një kompanie amerikane, e cila është përfshirë...

Gjermanët, përdoruesit më të mëdhenj të letrës në botë

0
Gjermania prodhon më shumë mbetje letre dhe kartoni për person sesa çdo komb tjetër i industrializuar ose në zhvillim i G20-ës, deklaroi qeveria në...

Kërkesa e shtuar, Apple do rritjen e prodhimit të iPhone 11

0
Apple ka kërkuar nga furnitorët që të rrisin prodhimin e linjës së saj të re iPhone 11 dhe iPhone 11 Pro deri në 10...

Gjenden 13.5 ton ar dhe 20 miliardë dollarë në bodrumin e ish-kryebashkiakut të Pekinit

0
Në bodrumin e shtëpisë së ish-kryebashkiaku të Pekinit  Zhang Qi, janë gjetur 13.5 ton ar dhe 20 miliardë dollarë. Sipas...

Bima e rrallë që rritet në Shqipëri, kushton deri në 3 mijë euro

0
Rreth 3.000 Euro për një kilogram tartuf dhe në Shqipëri kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht. Aq sa në...

Ky ishte Omer Muhtar, luani i shkretëtirës që doli kundër pushtimit

0
Kanë kaluar 88 vite nga ekzekutimi Omer Muhtarit, njërit prej figurave heroike të rezistencës libiane gjatë periudhës së okupimit italian të Libisë,...

Lindje-Perëndim: kostoja e tmerrshme e zjarreve në “mushkërinë e botës”

0
Qyteti më i madh i Brazilit, Sao Paolo u zhyt në errësirë në fund të gushtit; jo prej një fenomeni natyror, por...

Shifra e vitit 1500, si ka ndryshuar popullsia e botës deri në ditët e...

0
7 miliardë e 680 millionë njerëz jetojnë sot në të gjithë botën, ndërkohë që numri i popullsisë njeh vetëm rritje. Sipas parashikimeve,...

Artikujt e fundit