Qumështi i Gjirit Ushqen Dashurinë për Perimet

Qumështi i gjirit është ushquesi absolut për shëndetin e fëmijëve. E nëse ju nëna, do donit që fëmijët tuaj të ushqeheshin shëndetshëm gjatë gjithë...

A duhet të shohë foshnja TV?

Kohët e fundit kanë dalë në treg video DVD për foshnjet dhe gjithashtu dëgjojmë dhe shohim se ka programe televizive për foshnjet. Po a është...

Sa të sigurta janë pishinat?

Pishinat janë zgjidhja më e shpejtë për t'u freskuar dhe për të përballuar temperaturat e larta të verës. Jo më kot janë cilësuar si...

Fëmijëve duhet thënë ndonjëherë “JO”

Prindërit po dëmtojnë fëmijët e tyre duke u plotësuar çdo tekë të tyren dhe duke mos qenë të aftë t’u thonë asnjëherë “JO”. Për shumë...

Prindërit e shpërqendruar nga teknologjia, pasoja negative te fëmijët

Shikimi i e-mail-ve të punës, simpatia për Instagramin, të shkruarit e statuseve në Facebook, në kohën që po flisni me fëmijën, ndikon negativisht sjelljen...

Si mund ta dalloni autizmin në fazat e para

Drejtuesi i Qendrës për Studimin dhe kurimin e fëmijëve autikë lidhur me Universitetin Ankara që i jep mësim fëmijëve autikë në Turqi , Prof....

Femrat dinë më mirë se meshkujt të menaxhojnë paratë

Një studim i fundit ka arritur në një rezultat paksa të pabesueshëm. Ka shumë mundësi që këto rezultate t’i shokojnë shumicën e burrave të...

Frika dhe pasiguritë e fëmijës duhet të mirren seriozisht

Fëmijët, nga mosha 3 vjeç e deri në moshën 6-7 vjeç, e kanë shumë të vështirë të tregojnë një ngjarje që i ka trembur. Shpesh...

Ndëshkimi fizik e bën fëmijën agresiv

Të qëllosh me shuplakë fëmijët kur bëjnë gabime mund t’i bëjë ata adoleshentë agresivë. Një kërkim i ri shkencor ka treguar se të vegjlit që...

A je prind i mirë?

Nëse ju besoni se jeni një prind i mirë, lexoni pyetjet e mëposhtme dhe kuptoni se a jeni vërtetë i tillë: A jeni duke punuar...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
76AbonentëAbonohu

3 Artikujt e fundit

Çfarë fshehin varrezat 2 000 vjeçare në Egjipt?

“Tre varreza të cilat datojnë mbi 2000 vjet më parë, janë zbuluar në jug të Egjiptit”, ka bërë të ditur ministria e antikitetit në...

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Barcelonë

Organizata terroriste ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin me  që ndodhi më qarkun Las Ramblas të Barcelonës këtë pasdite, ku mbetën të vrarë të...

Sa gota ujë duhet të pinë gratë shtatzëna?

Një grua shtatzënë ka nevojë të pijë përafërsisht 10 gota lëngje (ujë dhe të tjera) ose rreth 2.3 litra në ditë. Kjo përfshinë edhe rekomandimin...