Këshillë e fortë që nënat duhet ta përcjellin te vajzat e tyre!

Çdo prind duhet ta mësojë fëmijën e tij me rregullat e mirësjelljes. Por, përveç bontonit me rëndësi është që çdo prind ta inkurajojë fëmijën...

Mjaft është mjaft, kjo është gjoba nga Policia e Kosovës nëse nuk keni ulëse...

Prej kohësh janë pritur strategji që do të arrinin të ndalonin shkallën e madhe të aksidenteve në Kosovë, dhe një e tillë sapo ka...

Frika e fëmijëve, si ta mposhtim sipas udhëzimeve fetare

Siguria është një begati që Allahu begaton me të kë dojë prej robërbve të Tij. Allahu thotë në Kuran: “Pra, le ta adhurojnë Zotin...

Fëmijët, vështirësi në të shkruar për shkak të teknologjisë! (Video)

Mjekja pediatre Lira Gjika ishte e ftuar këtë mëngjes në Wake Up ku foli për të shkruarin e fëmijës dhe ndikimet e teknologjisë. Dr. Lira...

Të jesh nënë është njësoj si të punosh dy punë e gjysmë (VIDEO)

Të jesh nënë është njësoj si të punosh dy punë e gjysmë. Sipas një studimi, nënant shpenzojnë 98 orë në javë në detyrat prindërore. Mesatarisht,...

Si të kujdesemi për orkidetë

Orkidetë janë që prej disa dekadash lulet e preferuara për t’u vënë në shtëpi dhe arsyeja është padyshim pamja e tyre elegante dhe delikate. Por...

Turpi te fëmijët, si duhet konsideruar?

Turpi është një emocion që duhet njohur e trajtuar me shumë vëmendje. Ky emocion po nuk u menaxhua mirë, gjymton direkt ndjeshmërinë dhe identitetin...

Në Facebook ke foton e parë, pa e parë ende babai, pa të puthur...

Lindjet lajmërohen në Facebook. Aty të vijnë buqeta me lule. Aty ke buzëqeshje. Urime. Fjalë të zgjedhura. Në Facebook ke foton e parë. Pa e...

Alarmi i pediatërve për fëmijët që rriten në shtëpi ku pihet duhan

Pirja pasive e duhanit mund të dëmtojë fëmijët edhe pas disa vitesh… Duhani pasiv rrezikon që të shtojë 43 për qind riskun për astmë. Për...

Rriten më ngadalë? Më pak të aftë? 5 tipare të brezit të smartphone-ve

Brezi i smartphone rritet më ngadalë Ata të brezit të smarpthoneve kalojnë më shumë kohë në shtëpi. Ndryshe nga paraardhësit, dalin pak dhe janë...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
144AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Serbia e vendosur të mos e lejojë formimin e Ushtrisë së Kosovës dhe anëtarësimin...

Drafti i Strategjisë së Mbrojtjes, i publikuar nga Ministria e Mbrojtjes serbe thotë se Serbia do të vazhdojë bashkëpunimin e saj me NATO-n dhe...

​Parashikimi i motit për 5 ditë

Vazhdon mot i ngrohtë edhe gjatë javës në vijim, mundësi për reshje lokale. Temperaturat do të mbesin mbi vlera mesatare, me minimale që do të...

Sot mbyllen tri rrugë në Prishtinë

Gjatë ditëve të kaluara, rrugët në Prishtinë ishin bllokuar herë njëra herë tjetra, për zhvillimin e punimeve të ndryshme. Por sot në kryeqytet do të...

Digjet në veri një veturë me targa të Beogradit

​As nata e kaluar nuk ka qenë e qetë për banorët e veriut të Mitrovicës. Një veturë e markës Shkoda, me ngjyrë të bardhë ...

Ky është avioni më i madh në botë që ka filluar testimet (Foto)

Ka një shtrirje krahësh prej 117 metrash, thuajse dyfishin e asaj të një Boeing-u 747. Është pikërisht kjo që e bën “Stratolaunch” avionin më...

Çfarë duhet të dini ju rreth privatësisë së të dhënave tuaja në Facebook

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut Mark Zuckenberg dëshmoi para ligjvënësve në Senatin Amerikan në lidhje me privatësinë dhe të dhënat. Disa anëtarë të Kongresit e shfrytëzuan...

Portieri brazilian Julio Cesar i jep fund karrierës

Ish-portieri i kombëtares braziliane Julio Cesar përfundoi karrierën e tij në moshën 39-vjeçare në klubin Flamengo, ku dhe filloi karrierën e tij profesionale në...