​Ngrënia e tepërt është shumë e rrezikshme

Hulumtues nga Universiteti Lafboro kanë konkluduar se ngrënia e tepërt brenda vetëm një dite rrit rrezikun nga zhvillimi i diabetit tip 2. Kur hamë, vjen...

Pse janë të shëndetshme turshitë ?

Nëse nuk e keni ditur,perimet turshi janë të pasura me laktobacile,enzima dhe vitamin dhe kështu pra bëhet fjalë për ushqim ideal. Në vijim ju...

Çfarë ndodh me mëlçinë nëse pini 2 filxhanë kafe çdo ditë?

Lajme të mira, fansa të kafes: Keni një arsye më shumë përse duhet ta shijoni kafen e mëngjesit. Pas një analize që iu është...

Gjërat që nuk duhet t’i bëni para operacionit…

Përpara se të futemi në sallën e operimit, përveç se mendojmë gjëra të ndryshme, kryejmë edhe disa veprime të cilat nuk mendojmë se mund...

Katër gjëra kryesore që çojnë në padrejtësinë e binjakëve në trajtim

Diskriminimi në trajtim mund të jetë nga gjërat (përjetimet) më më të rënda nëpër të cilat kalojnë fëmijët, e sidomos binjakët dhe moshatarët. Sipas...

Ujë me limon në vend të kafesë

Një rutinë e mirë e mëngjesit ndikon në disponimin e gjithë ditës suaj, edhe gjërat e vogla të mëngjesit mund të mbesin në mendjen...

Palestinezët përbëjnë popullsinë më të madhe të refugjatëve në botë

 Sipas Byrosë Qendrore Palestineze të Statistikave (PCBS), rreth 5,9 milionë refugjatë palestinezë në mbarë botën përbëjnë popullsinë më të madhe të refugjatëve, transmeton Anadolu...

Si të lehtësoni dhimbjet e shkaktuara nga ngërçet e muskujve

Ngërçet kanë të bëjnë me tkurrjen e fortë dhe të dhimbshme të muskujve. Lloji më i zakonshëm i ngërçit prek muskujt e pulpës dhe...

Përfitime shpirtërore apo shëndetësore nga agjërimi?

Agjërimi është proces efektiv si terapi detoksifikimi, ngase toksinat e grumbulluara zbërthehen dhe lirohen jashtë organizmit. Gjithashtu, agjërimi është ideal për personat me mbipeshë...

Shmangni ruajtjen e faturave, mund t’ju shkaktojnë kancer

Rreth 90% e faturave që jepen në dyqane, lokale apo restorante përmbajnë kimikate që shkaktojnë kancer, paralajmërojnë ekspertët. Faturat...