Serbia vazhdon ta shkelë CEFTA-n, Kosova paralajmëron masa

0
Shteti i Serbisë po vazhdon ta shkelë marrëveshjen për Tregti të Lirë me Evropën Qendrore, që njihet me shkurtesën CEFTA, thotë ministri i Tregtisë...

Turqia vazhdon të mbetët ndër investitorët më të mdhenjë në Kosovë

0
Turqia po vazhdon të mbetët investitori më i madh në Kosovë pas Gjermanisë dhe Zvicrës. Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës deri më...

Ekzekutohen pagesat prej 37.7 milionë euro ndihmë për bizneset në kuadër të Fondit të...

0
Në kuadër të zbatimit të Planit të miratuar nga Qeveria e Kosovës për zbatimin e Fondit të Rimëkëmbjes Ekonomike, Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit...

Arrin në 1 miliard humbja ekonomike në Kosovë si shkak i pandemisë, 30 mijë...

0
Kreu i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, po thotë se Kosova deri tani ka pësuar humbje prej 1 miliard eurove dhe nëse do...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

0
Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm mund të kthehet...

Qumështarët sot protestojnë para qeverisë

0
Të indinjuar me mosveprimet e qeverisë për largimin e produkteve me vaj palme, qumështarët e Kosovës kanë paralajmëruar sot protestë para Qeverisë së Kosovës. “Të...

Qeveria ndanë 60 milionë euro për subvencionimin e pagave të bizneseve

0
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit ka ndarë 60 milionë euro për subvencionimimin e pagave për bizneset aktive. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në...

S’ka tërheqje të 10%-shit nga Trusti, Kuvendi sërish s’e voton Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

0
Edhe sot ka dështuar të votohet Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike. Për këtë projektligj nuk pati kuorum në Kuvendin e Kosovës, pasi që për të votuan...

Bizneset drejt falimentimit, ekonomia drejt kolapsit – zhurma e tyre s’ia prish gjumin shtetit

0
Bizneset në Kosovë po vazhdojnë të punojnë me humbje, të gjithë indikatorët ekonomikë kanë trende negative e në anën tjetër institucionet përkatëse të Kosovës...

Nënshkruhet marrëveshja për financimin e “Autostradës së Paqes” që do të lidhë Prishtinën me...

0
Pas marrëveshjes së nënshkruar në Uashington nga Kosova dhe Serbia më 4 shtator, gjatë ditës së sotme janë nënshkruar edhe Letrat e Interesit, për...